Dans

WORKSHOP (2001)

2001 Mayis ayinda Istanbul Amatör Tiyatro Günleri (IATG) kapsaminda yapilan atölyede, beden kullaniminin merkeze alindigi teatral sahne formlarinda dramaturji-sahneleme iliskisi incelenmektedir. Dogaçlamalar neticesinde sekillenen kisa bir sahnenin sergilenmesinin ardindan yapilan söylesi bölümünde, sergilenen ürünün geçirdigi asamalar tartisilmaktadir.

Orta sınıf bir bireyin hatırlamaları üzerinden toplumdaki bireylerin disipline edilmeleri ve “sosyalleşmeleri” dans ve tiyatronun anlatım olanakları kullanılarak sahneye konuyor. Çocukluktan başlayarak okulla devam eden egitim süreci ele alınıyor. Lineer bir öyküsü olmayan gösteride dogrudan anlatıma ancak gerektigi kadar yer verilmiş, daha çok, dansta var olan güçlü imgeler yaratma olanakları araştırılmış. Fiziksel tiyatro etkisi açıkça görülen gösteride, dans ve hareketler riskli ve fiziksel olarak zorlayıcı.

Performans Kadrosu:

Bedirhan Dehmen
Uluç Esen 
Gökhan Gökçen 
Seda Saral

E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.