Tiyatro

Uygulama


Sayfa:
Banu Açıkdeniz, Özgür Eren - 
21.07.2016
Ritim Atölyesi, hem bu sorunlara dikkat çekmeye hem de uygulamada alternatif ve resmi kurumlardan bağımsız veya özerk bir eğitim bölgesinin canlandırılması hedefine katkı sunarken, aynı zamanda, Türkiye'de özellikle son beş yılda yükselişe geçen ve sahneleme sanatlarının varlığını tehdit edecek bir saldırganlık düzeyine ulaşan karşı aydınlanma düzeni karşısında bir duruşun ve itirazın ifadesidir.
Özgür Çiçek - 
29.01.2015
Yaklaşık iki ay önce başlayan yeni çalışma döneminde amatör alanda konumlanan tiyatrocular bir yandan geçmiş dönemdeki sorunları tartışırken bir yandan da tartışmaların içinde boğulmamak ve sorunlarla pratik alanda yüzleşmek için tiyatral çalışmayı başlatma kararı aldı. Çalışma, kadronun genel eğilimi ile “oyunlaştırma” alanına yoğunlaştırıldı.
Sonia Moore - 
31.01.2014
Nîvenda semînerên dema zivistanî ku ji terefî endamên Teatra Hunerê ya Moskowayê yên li New York, New Haven û New Orleansê hate pêşkêş kirin, “metoda aksiyonên fizîkî” ya Stanislavski bû. Nivîskara kitêba bi navê The Stanislavski Method [Metoda Stanislavski] Sonia Moore ji bo ravekirina vê hêla xebatên Stanislavski, bû dilxwaz. Piştî me bi wê re ji ser pirsgirêkan nîqaş kir, me ji wê re rêzek pirs şand.
Didem Karanfil - 
15.01.2014
Bu yazı, Tiyatro Boğaziçi Çalışanlar Bölgesi’nde 2012 Sonbahar- 2013 İlkbahar döneminde ‘Askerlik’ temalı kolektif oyunlaştırma çalışmasında yapılan dramaturji tartışmalarını belgelemek amacıyla yazılmıştır. Çalışma, kadro sıkıntısı sebebiyle yarım kalmış bir çalışmadır. Öykünün yaklaşık üçte ikilik bölümü taslak metin olarak yazılmış ve sahne üzerinde doğaçlanmıştır. Doğaçlanan sahneler üzerine yapılan dramaturji tartışmaları aktarılmaya çalışılacaktır.
İlker Yasin Keskin - 
02.04.2010
Moliere Eğitim Araştırma Projesinin İATP-G'ye sunulan deneme gösteriminden sonra Tiyatro Boğaziçi'nden bir grup tiyatrocu, stilize oyunculuk üslubuna yönelik olarak kavramsallaştırma faaliyetine karar verdi. Yazı, bu yönde yapılan tartışmaların dökümü niteliğindedir. Çalışma giriş aşaması olarak tanımlanmış, daha sonraki dönemlerde devam etmek üzere çalışmanın toparlanmasına karar verilmiştir. Gelinen aşama ise BÜO'nun 2009 yaz çalışması döneminde şu başlıklar içerisinde paylaşılmıştır: Commedia Dell'arte sunumu ve bir vücut çalışması modeli...
İlker Yasin Keskin - 
26.01.2009
Bu yazı İlker Yasin Keskin, Aysel Yıldırım ve Bülent Sezgin’den oluşan Moliere Eğitim Araştırma grubunun şu ana kadar oluşan vücut çalışmaları içeriğinin bir bölümünün dökümüdür. Moliere oyunlarının sahne üzerinde iyi icra edilmiş stilize oyunculuklar talep etmesi nedeniyle çalışmalar stilizasyon ve akrobasi başlığı üzerinden ilerletildi.
Bülent Sezgin - 
17.08.2008
18. yüzyıl Fransız felsefecisi Denis Diderot'nun Türkçeye "Aktörlük Hakkında Aykırı Düşünceler" diye çevrilen Le Paradoxe sur le Comedien adlı kitabı üzerine yazdığım ayrıntılı özet ve Richard Sennet'in Diderot konusunda düşüncelerinden derlediğim bölümlerin notları aşağıdadır. Bu sunum BÜO'ya dönük seminer olarak hazırlanmış ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rejisörlük Yüksek Lisans bölümünde "Çağdaş Düşünce Akımları" adlı ders için de ödev olarak düzenlenmiştir.
Ömer Faruk Kurhan  - 
26.12.2007
Tiyatro alanında, özellikle 1990'lı yılların sonuna doğru, bugün "asgari" ya da "minimum tiyatro" dediğim bir eğitim-araştırma çalışması yürütülmesi gerektiğini düşünmeye başladım. Bu çalışmayı BGST'den kopuk olarak, kısmen 2000-2005 arasında, sendika ya da emeğin tiyatrosu alanında yürütme olanağı buldum. Sendikadaki tiyatro çalışması, özellikle 2002'den sonra kursiyer ya da grup merkezli mantığı zorlamakla birlikte, minimum tiyatro araştırmasına derinlik kazandırma açısından yetersizdi.
Fırat Güllü - 
19.12.2007
İATP-G içerisinde ağırlıklı olarak çalışan insanların oluşturduğu tiyatro yapılanmalarının verimli çalışma modelleri üretmesi yolundaki arayışlar son dönemde önemli tartışma başlıklarından birisi olmuş durumda. Bu konuda özellikle Ömer F. Kurhan’ın son dönemlerde yazdığı yazılarla tartışmaya açtığı kimi yöntem önerileri olduğu biliniyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.