Ülke

Ülke / Temel Metinler
Sayfa:
Taylan Doğan - 
14.04.2014
AKP’nin 12 yıla yayılan seçim başarısının, özellikle 2008 dünya finansal krizi sonrası oy oranlarını artırmasının elbette birçok nedeni var. Burada ekonomik indirgemecilik yapmak niyetinde değilim. Fakat ortada savaş, büyük bir doğal afet gibi dönemsel olarak belirleyici görüngüler olmadığında, ekonominin orta vadede siyasi yapıyı şekillendiren en önemli faktörlerden biri olduğu rahatça söylenebilir.
Taylan Doğan - 
04.09.2013
Gerçekten de, diğer gelişmekte olan piyasalar (GOP) gibi, Türkiye ekonomisi için de zor bir dönem başladı. Fakat Türkiye ekonomisi, GOP’ların çoğundan farklı olarak dünyadaki yeni ekonomik konjonktüre daha yüksek risklerle girdiği için duvara çarpması daha sert oldu. Sonbahar’da toplumsal ve politik dengeleri alt üst edebilecek bir kriz ihtimalinden söz ediliyor.
Taylan Doğan - 
28.07.2013
Gazete ve TV’lerin ekonomi haberlerini izleyenler, son iki ayda doların ve faizlerin hızla yükselişe geçtiğini, ekonomide belirsizliğin fazlasıyla arttığını, bu dönüşümün Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke’nin Haziran ayında yaptığı açıklamayla başladığını biliyordur. Yorumcular, bol ve ucuz döviz önemin bittiğini, yeni bir dönemin başladığını, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu GOP’lar (“gelişmekte olan piyasalar”) için “partinin bittiğini” yazdı.
Taylan Doğan - 
08.04.2013
Bana göre 2012’de yaşananlar, bir yandan neo-liberal politikalar uygulanırken, diğer yandan yabancı kaynakların bolluğu/ucuzluğu ve toplumun tüketici kredileriyle borçlandırılması sayesinde, alt-orta ve orta sınıfların tüketim imkânlarının aldatıcı biçimde genişlediği bir dönemin sonuna geldiğimiz gösteriyor. Bu durumda AKP iktidarı için geriye yeni rant alanları yaratmak, ekonomiyi bu yolla canlandırmak ve halkı da...
Taylan Doğan - 
28.01.2013
Peki, niçin Türkiye ekonomisi, ne zaman yüksek oranlı bir büyüme dönemine girse yüksek cari açıklar vermeye başlıyor? Ayrıca yüksek cari açık verse ne olur? Global piyasalarda bu kadar likidite bolluğu varken ve faizler bu kadar düşükken, üstelik 2012’nin ikinci yarısında Türkiye’ye rekor düzeyde sermaye girişi olmuşken, neden uzmanlar “bu oranda bir cari açık bile hâlâ riskli” diyorlar?
Cihan Tuğal - 
17.10.2012
Geçen yıl yayınlanan ve Recep Tayyip Erdoğan’ı abartılı bir şekilde “Orta Doğu’nun muhtemelen en etkili şahsiyeti” olarak gösteren bir New York Times makalesine göre, Arap Baharı’nın getirdiği büyük politik değişimler ve İslamcı partilerin seçim zaferleri, “İslam, demokrasi ve güçlü ekonomiyi etkin şekilde bir araya getiren bir şablon olarak” “Türk modeli”yle ilgili görüşlerin yeniden gündeme gelmesini sağladı.
Alparslan Budak - 
25.04.2012
Global finansal kriz, ABD’deki gayrimenkul kredilerinin geri ödenmemesi ile başladı. Gayrimenkul kredileri, özellikle ABD’de yoğun bir şekilde tahvile dönüştürülüp başka yatırımcılara satılır. Örneğin bir banka, 100 kişiye 30 yıl vadeli konut kredisi vermiş olsun. Kredi alanların her ay düzenli olarak bankaya bu kredilerin geri ödemesini yapmaları beklenir...
Taylan Doğan - 
03.04.2012
Bu yazının ilk bölümü 16 Şubat’da yayımlanmıştı. Yani üzerinden epeyce zaman geçti. Bu tür dizi halindeki yazıların arasına fazla mesafe girmemesi gerektiğinin farkındayım. Araya uzunca bir zaman aralığı girmesinin belki de tek faydası, temel soruların daha açık şekilde tartışılmaya başlanması oluyor.
Taylan Doğan - 
16.02.2012
Bilindiği gibi ekonomi ve finans çevreleri 2012 yılında Türkiye ekonomisindeki büyümenin yavaşlayacağını, buna bağlı olarak ithalatın hız keseceğini, dolayısıyla dış ticaret dengesi ve cari açığın da sürdürülebilir boyutlara ineceği tahmininde bulunuyor. Tabii ekonomideki yavaşlamanın başlıca itici gücünün, yatırımlar ve iç talepte yaşanacak daralma olacağı tahmin ediliyor...
Mahmut Alınak - 
22.12.2011
Bu söyleşimizde ağırlıklı olarak son dönem gelişmelerini ve sivil Kürt muhalefeti ile ilgili görüşlerinizi paylaşmanızı arzu ediyoruz.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.