Ülke

Türkiye’nin Dış Politikası: “Eksen Kayması” Mı?
Türkiye’nin Dış Politikası: “Eksen Kayması” Mı?

Uzun süredir Batı basınında ve Batı kaynaklı akademik çalışmalarda Türkiye’nin yeni dış politika yönelimleri üzerine yürütülen tartışmalarda Türkiye’nin bir “eksen kayması” yaşadığı tespiti yapılıyor. Bu terim ile kastedilen yönelim, Türkiye’nin giderek Batı blokundan ve NATO ittifakından uzaklaştığı, bir Ortadoğu ülkesi haline geldiği, Ortadoğu’da pek çok meselede Rusya ve İran ile aynı safta yer aldığı, bu ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı, vb. tercihler ile ortaya çıkan durum.

Bu yazı, AKP’li yıllarda Türkiye’nin dış politikası ile ilgili olarak kaleme aldığımız ve 2016 yılı başında yayınladığımız yazının devamı niteliğinde. Bu yazıda Türkiye’nin dış politikasında bir “eksen kayması” olup olmadığını tartışmaya çalışmıştık. 2016-2017 yılındaki gelişmeler, bu konudaki yorumumuzu netleştirdi.

Bu yazıda, öncelikle “Batı ekseni” içinde Türkiye’nin rolünün 2000’li yıllarda nasıl değiştiğini anlamaya, daha sonra da Türkiye’nin yaşadığı iddia edilen “eksen kayması”nın göstergelerini sıralamaya çalışacağız. Sonrasında daha radikal bir tartışma açıp Türkiye’nin dış politika tercihlerinde bir çapa işlevi gören böylesi bir eksenden söz etmenin dünyadaki dönüşümler çerçevesinde hala mümkün olup olmadığını tartışacağız.

Yazının devamı için tıklayınız.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/ulke-gundem/turkiyenin-dis-politikasi-eksen-kaymasi-mi

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.