Ülke

Ülke Gündemi
Türkiye’de Nakşibendi Tarikatı Kökenli Cemaatlerin ve Siyasi İslam’ın Gelişimi

AKP hükümetleri, Türkiye’de etkin cemaat ve tarikatların bir koalisyonudur. Bu koalisyon içinde Nakşibendi-Halidi tarikatının ağırlığı vardır. Nakşibendi-Halidi tarikatının çeşitli dalları Türkiye’de siyasi İslam’ın ana gövdesini oluşturur ve AKP aracılığıyla, Nakşibendi-Halidi dünya görüşü bugün Türkiye’de hakim güç haline gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğundan beri İslam’da tarikatlar toplumsal ve siyasi hayatında önemli bir rol oynamışlardır. Osmanlı bürokrasisi içinde önemli roller üstlenmiş olsalar da doğrudan siyasi bir rolleri olmamıştır. Ancak Cumhuriyetin kurulmasından sonra baskı altında oldukları için siyasileşmişlerdir ve 2002’den itibaren de iktidarı ele geçirmişlerdir.

Bu yazıda Türkiye'de Nakşibendi tarikatı kaynaklı başlıca cemaatlerin ve siyasi İslam'ın gelişimi anlatılmaktadır. Yazının devamı için tıklayınız.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/ulke-gundem/turkiye-de-naksibendi-tarikati-kokenli-cemaatlerin-ve-siyasi-slamin-gelisimi

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.