Ülke

Ülke Gündemi
Sayfa:
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
08.03.2018
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarları döneminde cinsiyet eşitliği ve kadın hakları alanlarındaki düzenlemeler her daim tartışma konusu oldu. AKP iktidarının ilk dönemlerinde (neo)liberal-muhafazakar bir çizgi izlerken 2010 sonrasındaki politikalarında aileyi merkeze alan düzenlemelere imza attı; partinin söylem ve politikalarında İslami referanslar temel belirleyen haline geldi.
Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
04.02.2018
Bu yazıda, öncelikle “Batı ekseni” içinde Türkiye’nin rolünün 2000’li yıllarda nasıl değiştiğini anlamaya, daha sonra da Türkiye’nin yaşadığı iddia edilen “eksen kayması”nın göstergelerini sıralamaya çalışacağız. Sonrasında daha radikal bir tartışma açıp Türkiye’nin dış politika tercihlerinde bir çapa işlevi gören böylesi bir eksenden söz etmenin dünyadaki dönüşümler çerçevesinde hala mümkün olup olmadığını tartışacağız.
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi - 
25.11.2017
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi, zaman zaman “On Soruda Güncel Gelişmeler” dizisi ile güncel gelişmeleri bütünsel bir çerçevde değerlendirmeye ve bu gelişmelerin toplumsal muhalefet için yarattığı tehditleri ve sunduğu fırsatları vurgulamaya çalışıyor. Bu yazıda da on soru çerçevesinde dış politikadaki gelişmelerden, Atatürkçülüğün yeniden keşfedilmesine, belediye başkanlarının istifasından, başkanlık seçimleri çerçevesinde ülkeyi bekleyen tehditlere güncel gelişmeleri yorumlamaya çalıştık.
Esra Aşan - 
30.07.2017
Cumhuriyet Gazetesi davasının beş gün süren ilk turu 24-28 Temmuz tarihlerinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde tamamlandı. Davanın görülmeye başlandığı 24 Temmuz tarihi aynı zamanda basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olduğu için dava oldukça ironik bir güne “denk gelmiş” oldu. Yeni anaakım medyanın dava sonucunu beklemeden FETÖ medyası olarak lanse ettiği Cumhuriyet Gazetesi, basın bayramını Çağlayan Adliyesi’nde kutladı.
Taylan Doğan - 
28.07.2017
Devletin kendi bekası uğruna tarikatlara ve İslamcı ağlara kapılarını açması, Diyanet İşleri gibi kurumların hem dini kontrol altında tutmak hem de toplum tabanında milliyetçilikle barışık bir dinselliği yaygınlaştırmak üzere devreye sokulması, Türkiye toplumu açısından son derece ağır sorunlara yol açtı. Bu noktada çözüm, devlet kurumlarının yönetiminde ve kadroların atanmasında kamusal yarara ve liyakata dayalı evrensel kriterlerin gözetilmesinden geçiyor
Omer F. Kurhan - 
03.07.2017
Bir tuhaflık var: Kemal Kılıçdaroğlu’nun ADALET yürüyüşü korteji İstanbul’a yaklaşırken, bu eylemin aynı zamanda Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için de yapıldığı söylenirken, açlık grevini bırakmaları için mesajlar verilirken, niçin ısrarla ölüme doğru gidiyorlar?
Alişan Akpınar - 
03.07.2017
15 Temmuzda gerçekleşen ve bugün de pek çok noktası karanlıkta kalmış olan darbe girişiminin ardından bir milli mutabakat rejimi inşa edildi. AKP, MHP ve CHP bu mutabakatı Yenikapı mitinginde cümle âleme duyurdu...
02.07.2017
Söyleşiyi iki temel eksen üzerine kurmak istiyoruz. Birincisi ilkeli bir insan hakları aktivisti olarak sizi tanımak ve insan hakları mücadelenizi izleyebilmek. İkincisi ise bir müddettir Türkiye’de siyasal İslam’ın izini sürerek bugünkü iktidarı, iktidar yapısını ve ittifaklarını, bunların köklerini anlamaya çalışıyoruz.
Ömer F. Kurhan - 
01.07.2017
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ADALET yürüyüşünü başlatalı beri, yürüyüşün Selahattin Demirtaş’ın kaldığı Edirne Cezaevi’ni kapsayacak şekilde uzatılması talebi var. HDP’nin bu talebi düzenli olarak reddedildi. HDP yürüyüşü gerçekten destekliyor mu desteklemiyor mu, katılacak mı katılmayacak mı bir türlü anlaşılamadı. En son düşüncede ve temsili destek gibi sözler söylendi. Tam ne yapılacak, bu yazı yazılırken henüz netleşmemişti.
Taner Koçak - 
01.07.2017
Seküler-sol muhalefet uzun süredir ciddi tıkanıklıklar ve açmazlar yaşamaktaydı. Tükenmişlik, dağınıklık, evine kapanma… Türkiye’yi içine alan savaş ortamı, son yıllarımızı belirleyen patlayan bombalar…
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.