Prodüksiyonlar

Etkinlikler

Etiketler

Türkmen Müzikleri

Proje, başlangıcı olan 2007 yılından bu güne Anadolu’nun birçok şehrinde, Belçika’nın Gent şehrinde,  Almanya’nın Wuppertalşehrinde konserler vermiştir.

Ek olarak; “kadın ağzı türküler” bağlamında;

1) 2010 8 Mart’ında; B.Ü’de BÜKAK’ın organize ettiği ‘8 Mart Şenliği’nde Feryal Öney-Şirin Özgün, birlikte sunum yapmıştır.

2) 2011 Mart’ında; İzmir’de ‘Dünya Kadın Festivali’ etkinliklerinde Feryal Öney-Şirin Özgün birlikte sunum yapmıştır..

3) 2011 Mayıs’ında; İzmit’te ‘Kadın Aşıklar Festivali’nde Türkmen ekibi “kadın aşıkların deyişlerinden oluşan” bir konser vermiştir.

4) 2011 yaz ayları boyunca İMC TV’de BGST’den FeryalÖney ve Burcu Yankın ile, Özlem Taner ve Zelal Gökçe ile birlikte “kadın ağzı türküler”den oluşan ‘Kadınların Dilinden’ programını hazırlayıp sunmuştur.

5) 2011 Kasım’ında; Almanya’nın Wuppertal şehrinde Türkmen ekibi Alevi Federasyonu’nun gecesine katılıp “kadın ağzı türküler” konseri vermiştir.

6) 2011 Aralık’ında; Ankara’da Tabipler Birliği’nin yaptığı bir organizasyonda Feryal Öney, Diler Özer (perküsyon) ve Cevriye Pamuk (bağlama, lavta) ile birlikte dinletili bir “kadın ağzı türküler” sunumu yapmıştır.


Feryal Öney: solist

Alican Akpınar: bağlama

Arslan Hazretî: kemança

Rümeysa Çamdereli: elektrik gitar

Ayhan Akkaya: basgitar

İlkem Balseçen: vurmalı çalgılar


Türkmen projesinin ve proje kapsamında yayınlanan “Bulutlar Geçer” albümünün genel temasını, yüzyıllardır Anadolu'da konar-göçer topluluklar halinde oradan oraya akmış, zamanla yerleşik hayata geçmeye zorlanmış; fakat yönetenlere başkaldırıp geleneğine, diline, inancına, kültürüne sahip çıkmış ve toprağa yerleşmemek için yüzyıllarca direnmiş Türkmen aşiretlerinde söylenen türküler, yakılan ağıtlar, kına gecelerinde, düğünlerde söylenen oyun havaları oluşturuyor. 

Repertuvarda, Neşet Ertaş, Musa Eroğlu, Ali Ekber Çiçek gibi Alevi-Bektaşi ozanlarının eserlerinin yanı sıra geleneksel türküler de yer almakta. Daha çok geleneksel türkülerde kendine yer edinebildiği, kadın ortamlarına, kadınların yaşadıklarına, iç dünyalarına dair söylenmeyeni söylediği için, bu projedeki geleneksel türküler içinde kadın ağzı türkülere özellikle yer verilmiş durumda.

Yukarıda kısaca içeriği anlatılan ve bir BGST projesi olan Türkmen projesi, temel olarak iki alanda  -Alevi Bektaşi edebiyatı ile müziği ve Kadın ağzı türküler alanlarında- yapılan araştırma, dinleme ve repertuvar oluşturma çalışmalarının ürünlerinden oluşmaktadır.


E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.