Ülke

Türkiye`nin Ekonomik ve Toplumsal Dinamikleri

Bu dosyada Türkiye`deki ekonomik durum, ekonomik sorunlar ve diğer toplumsal dinamikler üzerine güncel yorum-araştırma yazıları yer alıyor.


Sayfa:
Taylan Doğan - 
06.02.2015
Buna karşın, reel ekonomide, yani yatırımlarda, üretimde, reel ücretlerde anlamlı bir düzelme sağlanamadı ve işsizlik geriletilemedi. Dolayısıyla küresel ekonominin deflesyona kayışının önüne geçilemedi. Zira paraların aktarıldığı finansal birimler, bu parayla yalnızca finansal varlıklar (devlet tahvilleri, bonolar, hisse senetleri vs.) aldılar;
Taylan Doğan - 
14.04.2014
AKP’nin 12 yıla yayılan seçim başarısının, özellikle 2008 dünya finansal krizi sonrası oy oranlarını artırmasının elbette birçok nedeni var. Burada ekonomik indirgemecilik yapmak niyetinde değilim. Fakat ortada savaş, büyük bir doğal afet gibi dönemsel olarak belirleyici görüngüler olmadığında, ekonominin orta vadede siyasi yapıyı şekillendiren en önemli faktörlerden biri olduğu rahatça söylenebilir.
Taylan Doğan  - 
02.02.2014
Uluslararası finansal aktörler açısından asıl önemli olan ise, T. Erdoğan’ın seçimler yaklaşırken neoliberal düzenin beklentilerinin tam aksine davranması. Erdoğan, 12 yıllık iktidarını önemli ölçüde, alt-orta ve orta sınıfların tüketim kapasitesinin genişlemesine borçluydu. Fakat Mayıs 2013’ten itibaren uluslararası fonların GOÜ’lerden çıkmaya hazırlanması, neoliberal çerçeveden bakıldığında, Türkiye ekonomisini durgunlaştıracak önlemleri gerekli kılmaya başladı.
Taylan Doğan - 
21.01.2014
Asıl yöneticisi ABD olan Cemaat’in “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu”, elbette Tayyip Erdoğan’sız bir AKP Hükümeti’ni, o da olmazsa Cemaat destekli bir CHP Hükümeti’ni (CHP, eski merkez sağ kadrolar, eski derin devlet unsurları koalisyonunu) amaçlıyordu. Ülkede 30 yıldır akan kanı ve düşe kalka da olsa süren barış sürecini dert edenler, Cemaat’in çözüm karşıtı pozisyonunu bildiklerinden, “hükümet istifa!” eylemlerinden uzak durdular; bu “sivil darbe”nin değirmenine su taşımak istemediler.
Taylan Doğan - 
18.11.2013
İşte bu nedenle AKP Hükümeti kumar oynadı. Gerçekten de tam manasıyla bir kumardı söz konusu olan. Bir arkadaşımın tabiriyle, Cağaloğlu Ziraat Bankası şube müdürüne çevrilen MB Başkanı Başçı, alay konusu olan açıklamalar yapmaya zorlandı: “TL’yi aslanlar gibi savunacağız”, “dolar yükselir yükselir, sonra yorulur düşer”, “yıl sonunda dolar kuru 1,92 olursa şaşırmayın” gibi şeyler söyledi.
Taylan Doğan - 
04.09.2013
Gerçekten de, diğer gelişmekte olan piyasalar (GOP) gibi, Türkiye ekonomisi için de zor bir dönem başladı. Fakat Türkiye ekonomisi, GOP’ların çoğundan farklı olarak dünyadaki yeni ekonomik konjonktüre daha yüksek risklerle girdiği için duvara çarpması daha sert oldu. Sonbahar’da toplumsal ve politik dengeleri alt üst edebilecek bir kriz ihtimalinden söz ediliyor.
Taylan Doğan - 
28.07.2013
Gazete ve TV’lerin ekonomi haberlerini izleyenler, son iki ayda doların ve faizlerin hızla yükselişe geçtiğini, ekonomide belirsizliğin fazlasıyla arttığını, bu dönüşümün Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke’nin Haziran ayında yaptığı açıklamayla başladığını biliyordur. Yorumcular, bol ve ucuz döviz önemin bittiğini, yeni bir dönemin başladığını, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu GOP’lar (“gelişmekte olan piyasalar”) için “partinin bittiğini” yazdı.
Cihan Tuğal - 
27.05.2013
"Yeni rejim Türk devlet geleneğine eksiksiz bir şekilde sadık kalarak Arap İslamcılığına lider olamaz. Türk dininin “sahih” olduğunu kanıtlaması için, Türkiye’nin bir parça daha İslamileşmesi de gerekiyor. Üstelik bu tür “açılım”lar, içerideki Sünni rahatsızlıkları massetmeye de hizmet ediyor." "Mısır ve Türkiye’nin farkı neoliberal siyasete gösterilen rızada. Türkiye’de işsizlik ve eşitsizlik daha hızlı artmasına rağmen, neoliberalizm tabanda kabul görüyor (formel işçilerin ve memurların bir kısmı dışında).
Taylan Doğan - 
08.04.2013
Bana göre 2012’de yaşananlar, bir yandan neo-liberal politikalar uygulanırken, diğer yandan yabancı kaynakların bolluğu/ucuzluğu ve toplumun tüketici kredileriyle borçlandırılması sayesinde, alt-orta ve orta sınıfların tüketim imkânlarının aldatıcı biçimde genişlediği bir dönemin sonuna geldiğimiz gösteriyor. Bu durumda AKP iktidarı için geriye yeni rant alanları yaratmak, ekonomiyi bu yolla canlandırmak ve halkı da...
Korkut Boratav - 
10.03.2013
Gelinen noktada kamu harcamalarından kısılarak devletin borç ödemelerine tahsis edilecek bütçe fazlasının yaratılması her yerde temel önceliktir. Bu ortamda bütçenin temel işlevi, alacaklıları, yani finans kapital ile rantiyeleri, ihya etmek oluyor. Makro ekonomi incelemelerinin temel bir ilkesi olan “çoğaltan” katsayısı mevcut ortamda toplam talebi ve milli geliri aşağı çekerek işliyor. Bu olgu sonunda IMF tarafından da itiraf edildi. Batı ekonomilerinde çoğaltan katsayısının 1’den...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.