Toplumsal Cinsiyet

Türkiyede Kadın Hareketleri

Bu dosyada Türkiye`deki feminist hareketler ve farkli kadin hareketlerine dair yazılmış çeşitli makaleleri bulabilirsiniz.


Nazan Üstündağ - 
01.07.2007
Handan Çağlayan’ın Analar, Yoldaşlar, Tanrıçalar: Kürt Hareketinde Kadınlar ve Kadın Kimliğinin Oluşumu isimli incelemesi geçen aylarda İletişim Yayınları’ndan çıktı.
Mine Koçak - 
01.02.2007
Türkiye’de kadın hareketinin ortaya çıkışı 12 Eylül 1980 darbesinin hemen ertesine denk gelmiştir. Hareket, ‘80 öncesinde sol çevrelerde bulunmuş, entelektüel kadınlar tarafından başlatılmıştır.
Nilgün Ilgıcıoğlu - 
30.11.-0001
İlk olarak bundan 10 sene önce, savaşa karşı olan kadınlar, Barış İçin Kadın Girişimi adı altında bir araya geldi. Çeşitli meslek gruplarından, dergilerden, siyasi parti ve kurumlardan, farklı kesim ve farklı bölgelerden gelen kadınların oluşturduğu bu grup çalışmalarına İHD çatısı altında 1996 yılının Mart ayında başladı.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.