Toplumsal Cinsiyet

Toplumsal Cinsiyet / Temel Metinler
Sayfa:
Elif Sakin, Senem Kara, Sümeyye Kavuncu - 
27.11.2008
Bu yazıyı yazarken başörtüsü yasağının arka planındaki algıları, günümüze değin hangi süreçlerden geçerek bugünkü halini aldığını ve temelinde yatan sebepleri anlamaya ve özetlemeye çalıştık.
Cynthia Peters - 
06.11.2008
Bence en önemlisi, kullandığımız iktidarın farkında olmak ve bunun sorumluluğunu almaktır. Bu durumu görmezlikten gelemeyiz, ama iktidarı kullanış biçimimizi sağduyulu bir biçimde değerlendirebiliriz; iktidarı, büyümeleri esnasında çocuklarımızı güçlendirecek bir şekilde kullanabiliriz.
Barbara R. Bergmann - 
01.03.2008
Pozitif ayrımcılık belirli insanların -geri planda kalmış ve toplumun dışında bırakılmış gruplardan insanların- okullardaki ve işyerlerindeki eksikliğine son vermek için yapılan planlamalar ve eylemlerdir.
Francine D. Blau, Anne E. Winkler - 
01.03.2008
Kırk yılın sonunda hala pozitif ayrımcılığın iş alanındaki fırsatlar ve sonuçlar üzerinde ne kadar etkisi olabileceğini ve olması gerektiğini tartışıyoruz.
Begüm Uzun - 
01.03.2008
ABD’de siyahiler ve peşi sıra kadınlar toplumsal hayatın her alanında yıllar süren dışlanmışlık ve ayrımcılığa karşı pozitif ayrımcılık talepleri ile ortaya çıktılar. Temelleri ABD’de atılan pozitif ayrımcılık, var olan eşitsizliği -modern vatandaşlığın evrensellik ve eşitlik iddiasına rağmen önüne geçilemeyen eşitsizliği- azaltmak amacıyla hedeflenen gruplara uygulan bir dizi program olarak tanımlanabilir.
Madre - 
09.04.2006
Çoğunlukla erkek akrabaları tarafından “ailenin namusu” adına kadınlara karşı işlenen insan hakları ihlallerine “namus suçları” denir.
Gail Dines ve Robert Jensen - 
06.12.2005
Biz şunu savunuyoruz: feminizmi ciddiye alan solcuların; kapitalist sistemde pornografinin ve – yetişkin erkekler tarafından, özellikle kadınlara, kız ve oğlan çocuklarına uygulanan – diğer cinsel sömürü biçimlerinin, sıradan insanların kendi kaderlerinin kontrolünü ellerine alabildikleri bir dünyaya aykırı olduğunu görmeleri gerekiyor.
Savaş Karşıtları - 
07.05.2005
Vicdani ret, bireyde vücut bulan ve bu nedenle belli bir birey tasarımı doğrultusunda kavranabilen savaş karşıtı bir tutumdur. En kısa tanımıyla; bir bireyin ahlaki tercih, dini inanç yada politik görüşleri nedeniyle askerlik yapmayı reddetmesidir.
Against All Authority - 
16.04.2005
Hevesli bir müttefikten inkar, suçluluk, sahiplik ve eylem üzerine düşünceler...
Hanadi Loubani ve Jennifer Plyler - 
10.11.2003
Toplumsal cinsiyet eşitliği ve Filistin devleti rüyası, mücadelemizin öncelikleri unutulduğunda, yani politik olanı kişisel olandan ayırdığımızda asla gerçekleşmeyecektir.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.