Toplumsal Cinsiyet

Militarizm ve Toplumsal Cinsiyet

Bu dosyada savaşların ve militarist sistemlerin feminist bir perspektifle değerlendirildiği yazılar bulabilirsiniz.


Panel Metni - 
13.03.2010
Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği Kadın Şenliği kapsamında gerçekleştirilen konferans boyunca Türkiye’de militarizm güdümündeki şiddet ortamının ve özellikle devlet kaynaklı cinsel şiddetin kadınların hayatı üzerindeki tahrip edici etkileri tartışıldı, militarist şiddetle mücadele yöntemleri ele alındı ve bu mücadelede ulusal ve uluslar arası hukukun açtığı olanaklar ve sınırları tartışıldı.
Panel Metni - 
23.11.2009
Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü ve Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası etkinlikleri çerçevesinde 23 Kasım 2009 tarihinde düzenlediğimiz Öldürmeye Değil Yaşatmaya Yatırım panelinin kısaltılmış metnini okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Esra Gedik - 
01.11.2008
Şu an daha net farkettiğim ama uzun bir süre kavramadan içinde yaşadığım, ailemden, yaşam tarzıma, sosyalizasyonumun bir parçası olan “militarizm”i ben de kendi hikâyemle görünür kılayım dedim.
Medea Benjamin - 
23.02.2007
17 Şubat'ta, pitoresk İtalyan kasabası Vicenza'daki kitlesel protesto yürüyüşünün ön saflarında şarkı söyleyerek, slogan atarak ilerleyen kadınlar, şehirlerinde bir ABD askeri üssünün inşa edilmesini durdurmak için mücadele ediyorlardı.
Huibin Amee Chew - 
04.01.2007
Bir asker ebeveyni olarak susturulmayı reddeden Cindy Sheehan’ın sesi Irak’taki savaşın durdurulmasının zaruretini ifade ediyor. O, savaş-karşıtı hareketin Rosa Park’ına benzetilmekte. Geniş kesimler tarafından tanınan her iki kadın da yaygın bir organizasyonun halkı etkilemesine yardımcı olan sembolik figürleri haline geldiler.
Deniz Aydın, Duygu Çavdar - 
01.12.2003
6-7 Aralık 2003 tarihlerinde İstanbul Kadın Platformu tarafından düzenlenen “Savaş Dünyasında Kadına Yönelik Şiddet” başlıklı uluslararası sempozyum Türk ve Kürt kadınların yanısıra İngiltere’den, Filistin’den, Kıbrıs’tan, İtalya’dan katılımcıların da sunumlarıyla gerçekleşti.
Judy Rebick - 
06.03.2003
Yerküreyi kasıp kavuran pek çok savaş karşıtı eylemlerden birisi olan Lysistrata Project, bize kadınların savaşa muhalefetinin insanlık tarihinde çok eskilere dek gittiğini kanıtlıyor.
Cynthia Cockburn  - 
01.03.2003
Militarizme ve savaşa karşı çıkan kadın örgütlerinde, kendimize sıkça “Biz neden bir kadın örgütüyüz?” diye sorarız. Genellikle de, bu soruyu cevaplamadan bir diğerine atlarız: “Biz feminist miyiz?”.
Müjde Yılmaz, Mustafa Yıldız, Onur Günay - 
30.11.-0001
Bu yazı boyunca temel amacımız Ayşegül Altınay’ın “The Myth of Military Nation: Militarism, Gender, and Education in Turkey” adlı kitabı vasıtasıyla Türkiye’de militarizmin tarihi, gündelik hayatla etkileşimi, kültürde yer etme biçimlerinin detaylı bir analizini sunmak ve diğer taraftan da anti-militarizm ve vicdani reddin dünyada ve Türkiye’deki mücadele tarihine bakarak milliyetçi ve militarist bakışa karşı düşünülebilecek / düşlenebilecek siyasal tahayyüllere yönelik kapı açmaktır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.