Toplumsal Cinsiyet

Esra Aşan - 
04.08.2017
Geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden kadınlar bir eylem çağrısı yaptı. Herhangi bir kurum adının öne çıkarılmadığı bu eylemin sloganı “Kıyafetime Karışma!” idi. 29 Temmuz Cumartesi günü “Kıyafetime karışma!” demek için farklı yaş ve inanç grubundan, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden yüzlerce kadın İstanbul’da Kadıköy’de bir araya geldi.
Esra Aşan - 
08.07.2017
Yaklaşık 80 kadın ve LGBTİ+ örgütünün temsilcileri, yayınladıkları bir açıklama ile 6 Temmuz’da kadınlar için sembolik bir anlamı olan Gebze’den Adalet Yürüyüşü’ne katıldılar. Gebze’de Pippa Bacca’nın öldürülmesinden 9 yıl sonra; Suriyeli hamile kadına, Emani Al Rahmun’a tecavüz edip öldürdükleri belki de aynı saatlerde kadınlar adalet için yürüyordu.
02.07.2017
Türkiye’de eğitim alanı her daim tartışmalı bir konu oldu. Geç Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte Türkiye’nin modernleşme sürecinde kadınların eğitimine önem verildi. Eğitim hakkı, dönemin kadın hareketlerinin de önemli taleplerinden biriydi.
Elif Sakin, Senem Kara, Sümeyye Kavuncu - 
27.11.2008
Bu yazıyı yazarken başörtüsü yasağının arka planındaki algıları, günümüze değin hangi süreçlerden geçerek bugünkü halini aldığını ve temelinde yatan sebepleri anlamaya ve özetlemeye çalıştık.
Cynthia Peters - 
06.11.2008
Bence en önemlisi, kullandığımız iktidarın farkında olmak ve bunun sorumluluğunu almaktır. Bu durumu görmezlikten gelemeyiz, ama iktidarı kullanış biçimimizi sağduyulu bir biçimde değerlendirebiliriz; iktidarı, büyümeleri esnasında çocuklarımızı güçlendirecek bir şekilde kullanabiliriz.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.