Toplumsal Cinsiyet

28.12.2016
Türkiye 'olağanüstü' bir dönemden geçerken toplumdaki şiddet ve tahammülsüzlüğün dozu gittikçe artıyor. Kadınların gündelik hayatının halihazırda bir parçası olan şiddet her geçen gün pervasızlaşıyor. Metrobüste, parkta, sokak ortasında tanıdığımız ya da tanımadığımız erkeklerin şiddetine sıklıkla maruz kalıyoruz. Neredeyse her gün çocuklara yönelik cinsel şiddet haberleri alıyoruz...
Çağıl Güner, Esra Aşan, Zeynep Nisan Günç - 
19.12.2016
Feministlerin bence yapması gereken iki tarafla da ortak meseleler üzerinden ilişkiler kurmak. Kamusal alana çıkmanın kadınlar için bedelleri ne? Kamusal alana hangi şartlarda çıkıyoruz; kendi istediğimiz şartlarda çıkabiliyor muyuz? Neye zorlanıyoruz? Hangi zorlamalarla evlere dönüyoruz, içeride kalıyoruz? Hangi mekanlar bize ait? Sokakların, otobüslerin, parkların kadınlara ait olması çok önemli. Feminist söylemi sadece kadın erkek eşitliği açısından değil; hangi meselelerde ortaklık bulunabileceği üzerinden yeniden düşünmeliyiz.
Esra Aşan - 
31.07.2016
BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi (TAB) bünyesinde yürütülen, Türkiye'nin 2000li yıllarda geçirdiği değişim ve dönüşüme odaklanan, Yakın Dönem Türkiye Tarihi çalışmasında tartıştığımız konulardan biri de kadın hakları alanında yaşanan gelişmelerdi. Bu tartışmalarda, AK Parti Hükümetleri döneminde ağırlıklı olarak cinsel şiddet alanında yasal mevzuatta öne çıkan değişimlere ve kadın hareketi içindeki tartışmalara odaklandık.
Elif Sakin, Senem Kara, Sümeyye Kavuncu - 
27.11.2008
Bu yazıyı yazarken başörtüsü yasağının arka planındaki algıları, günümüze değin hangi süreçlerden geçerek bugünkü halini aldığını ve temelinde yatan sebepleri anlamaya ve özetlemeye çalıştık.
Cynthia Peters - 
06.11.2008
Bence en önemlisi, kullandığımız iktidarın farkında olmak ve bunun sorumluluğunu almaktır. Bu durumu görmezlikten gelemeyiz, ama iktidarı kullanış biçimimizi sağduyulu bir biçimde değerlendirebiliriz; iktidarı, büyümeleri esnasında çocuklarımızı güçlendirecek bir şekilde kullanabiliriz.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.