Tiyatro

Tiyatro/ Hakkında
BGST - Tiyatro Boğaziçi

BGST Tiyatro Boğaziçi, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları kulübünde faaliyet göstermiş tiyatrocular tarafından 1995 yılında kurulmuştur. Tiyatro alanında ürettiği projelerin bir eğitim ve araştırma çalışmasının ürünü olarak sahnelenmesine de önem veren bir tiyatro topluluğudur. Topluluk hem profesyonel tiyatroculardan, hem de mesleki faaliyetlerini farklı sektörlerde sürdürerek sanatsal çalışmalara devam eden tiyatroculardan oluşmaktadır. Bu üyeler zaman zaman ortak, zaman zaman da ayrı çalışmalar yürütmektedir.

BGST Tiyatro Boğaziçi kurulduğundan bu yana 21 oyun ile seyirci karşısına çıkmıştır. Bugüne kadar "Çalışan Tiyatrosu, Profesyonel Tiyatro, Feminist Tiyatro, Gençlik Tiyatrosu" konseptleriyle ve BGST'nin dans, müzik birimleriyle ortak ürettiği çatı projeleriyle sahne ürünleri vermiştir. Prodüksiyonlarında, yaşanılan dönemin toplumsal çelişkilerini ve çatışmalarını kültürel çoğulculuk anlayışına uygun olarak yorumlamaya özen göstermiştir; Çalışmalarında kolektif üretime önem vermiş, sahneleme ve oyunculuk üslubunda da halka yakın bir dil tutturmaya ve bu bağlamda nitelikli, avangart sahne ürünleri vermeye çalışmıştır.

Topluluk sanatsal çalışmalarında elde ettiği kuramsal kazanımları yayıncılık yoluyla kamuoyuyla paylaşmayı da hedeflemiştir. Bu anlamda işleyişine öncülük ettiği Mimesis Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi, Mimesis Sahne Sanatları Portali ve BGST Yayınları sadece kendi çalışmalarının değil Türkiye ve Dünya tiyatrosunda yapılan çalışmaların da yayınlandığı, herkesin katılımına açık birer yayın platformu niteliğindedir.

BGST Tiyatro Boğaziçi kendi çalışmalarında elde ettiği uygulamaya yönelik deneyimleri de çeşitli atölye başlıklarında kamusal alanda paylaşmaktadır. Hâlihazırda Temel oyunculuk eğitimini kapsayan "Fiziksel Aksiyon Atölyesi", kolektif oyun kurma eğitimi ilkelerinin öğretilmesini hedefleyen "Kolektif Oyunlaştırma Atölyesi" ve gençler için hazırlanmış "Gençler Molière Öğreniyor" ve "Gençler Shakespeare Öğreniyor" atölyeleri çeşitli platformlarda paylaşılmaktadır. 

 
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/tiyatro-hakkinda

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.