Tiyatro

Tiyatro / Gündem
Sayfa:
Bgst Tiyatro - 
06.10.2017
Tamamı tam zamanlı işlerde çalışan tiyatrocuların eğitim-araştırma perspektifiyle hazırladığı oyun sistemin labirentlerinde adalet arayışına, gerçek ile absürdün sıklıkla yer değiştirmesine ve bu koşullar içinde kendisine çıkış arayan bir bireyin çırpınışlarına odaklanıyor.
BGST - 
01.03.2017
İki perdelik yeni oyunumuz "Zabel" 6 Mart'ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu'nda seyirci ile buluşuyor.
BGST - 
30.01.2017
Türkiye tiyatrosu en değerli oyuncu/yönetmenlerinden birini kaybetti. Dünyanın en genç Hamlet’i, tiyatronun altın yıllarının unutulmaz Keşanlı Ali’si, tiyatro tarihimizin en etkin kadın figürlerinden Gülriz Sururi’nin ebedi aşkı, hayat ve tiyatro yoldaşı Engin Cezzar sessiz sedasız, törensiz, nutuksuz aramızdan ayrıldı.
Hekim Kılıç - 
10.10.2016
BGST çalışanlar tiyatrosu bölgesi olarak halihazırda oyunlaştırmaya dönük elimizdeki 3 sahne taslağı üzerinden detay çalışmalarımız sürmekte olup önümüzdeki günlerde de oyunun finali olarak tasarladığımız 4.sahnenin (Mahkeme) taslağını oluşturarak prodüksiyon sürecine girmeyi planlıyoruz. Yine bu süreç içinde metin düzenlemesi, sahneler arası geçiş ve oyun üslubuna dair çalışmalara ağırlık vererek 2017 yılının başında oyunu sahnelemeyi hedeflemekteyiz.
Banu Açıkdeniz, Özgür Eren - 
21.07.2016
Ritim Atölyesi, hem bu sorunlara dikkat çekmeye hem de uygulamada alternatif ve resmi kurumlardan bağımsız veya özerk bir eğitim bölgesinin canlandırılması hedefine katkı sunarken, aynı zamanda, Türkiye'de özellikle son beş yılda yükselişe geçen ve sahneleme sanatlarının varlığını tehdit edecek bir saldırganlık düzeyine ulaşan karşı aydınlanma düzeni karşısında bir duruşun ve itirazın ifadesidir.
04.06.2016
Bgst Tiyatro olarak yürüttüğümüz kolektif oyunlaştırma çalışmasında, yakın Türkiye tarihi bağlamında, yargının siyasallaşması, akademik özgürlük, entelektüel sorumluluk, medya ve ifade özgürlüğüne müdahaleler çalışmamızın temel araştırma başlıkları olarak belirlenmişti. Bu bağlamda yapılan okuma ve araştırmaların yanı sıra, zaman zaman bazı profesyonellerle bazen kayıt dışı bazen yayınlanmak üzere söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda Bgst Tiyatro üyesi Hilal Balın, Cumhuriyet Gazetesi ekonomi haberleri müdür yardımcısı Şehriban Kıraç ile gerçekleştirdiği söyleşiyi aktarıyoruz.
Bgst - 
16.03.2016
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu olarak ifade özgürlüğüne tahammülsüzlüğün en pervasız örnekleri olan bu olaylar karşısında Füsun Demirel’in, Esra Mungan'ın, Kıvanç Ersoy'un, Muzaffer Kaya'nın yanında yer aldığımızı ifade ediyor, tüm kesimleri barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yana tavır almaya çağırıyoruz.
Bgst Tiyatro - 
01.03.2016
Tiyatro alanında çalışan BGST Tiyatro ile Deneysel Sahne yapılarının bu anlayış çerçevesinde örgütsel olarak güçlerini birleştirmesi gündeme alınmış ve yukarıda bahsi geçen sorunları aşma niyetinde olan üyeler tiyatro birimini birlikte kurma kararı almıştır.
Fırat Kuyurtar - 
13.01.2016
AKP, siyasal iktidar sahnesine çıktığından bu yana, kısaca iktidar olma, iktidarda kalma ve sonrasında iktidarını korumak için devlet içindeki çeşitli güç odakları ile işbirliği içine girdiği dönemlerden geçerek şu anki var olma haline yani devletle bütünleştiği bugünkü konumuna geldi.
11.11.2015
Diyelim ki Muhsin Ertuğrul bir gece vakti masasının başında oturmuş anılarını kaleme alıyor. Ama kişisel bir tarihi değil, tiyatromuzun tarihini anlatıyor... Ve diyelim ki maziden iki hayalet beliriyor hayalinde: Biri ilk hocam dediği dostu "Vahram Papazyan", diğeri hiçbirimizin adını bilmediği bir kadın tiyatrocu...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.