Prodüksiyonlar

Etkinlikler

Etiketler

Şvayk`ın Übü ile Tarihi Karşılaşması (1999)


 Kurgu Önerisi: İhsan Özçıtak

Metin Yazımı ve Dramaturji: Kollektif Çalışma

Metin Düzenleme: Ömer Faruk Kurhan, Kerem Karaboğa, İhsan Özçıtak

Yönetmen: Ömer Faruk Kurhan

Yönetmen Yardımcısı: İhsan Özçıtak

Koreografi: Kolektif Çalışma

Müzik: Rıza Okçu, Özgür Ay

Görüntü ve Montaj Ekibi: Uluç Esen, Celal Mordeniz, Pınar Özkul, Çetin Zeka

Işık: Barış Orak, Levent Soy

Kostüm: Meltem Aravi, Hadiye Cangökçe, Nilgün Ilgıcıoğlu, Mine Koçak, Ayşan Sönmez

Aksesuar ve Dekor: Fahriye Dinçer, Uluç Esen, Battal Yıldız

Afiş Tasarımı: İhsan Özçıtak

Seslendirme: Metin Göksel

Oyuncu kadrosu: Meltem Aravi, Didem Arslan, Hadiye Cangökçe, Ayse Çetiner, Kerem Eksen, Uluç Esen, Gökhan Gökçen, Metin Göksel, Firat Güllü, Kerem Karaboğa, Murat Kemaloğlu, Umut Kısagün, Mine Koçak, Taner Koçak, Celal Mordeniz, Zeynep Okan, Ayşegül Özorpak, Sevilay Saral, Aysu Seven, Ayşan Sönmez, Gülbahar Tunç, Güliz Türkoğlu, A. Cüneyt Yalaz, Battal Yıldız


Şvayk’ın Übü ile Tarihi Karşılaşması Alfred Jarry, Jaroslav Haşek ve Bertolt Brecht gibi üç büyük yazarın metinlerinden hareketle biçimlendirildi. Bununla birlikte oyunun basit olarak bir kolaj çalışması olmadığını belirtmek gerekiyor. Ortaya çıkan oyun metni nihayette masa üstü yazımla desteklenen sahne çalışmalarının ürünüdür.

Oyunda Birleşik Güçler’in hükmettiği bir dünya düzeni vardır. Übü Baba, Übü Ana ve bakanların talana dayalı bir zihniyetle yönettikleri ülkede kriz kapıdadır. Sorun o ülkede talan edilecek pek bir şeyin kalmamış olmasıdır. Birinci savunma bakanının fark ettiği gibi geriye tek bir çare kalmıştır: “Savaş, şöyle kocaman, yağlıca bir savaş”. Bu savaşın çıkarılması elbette ki Birleşik Güçler’in onayı ve yönlendirmesiyle mümkün olacaktır. Savaş ortamında, uyanık halk insanı Şvayk çeşitli badireler atlattıktan sonra ve biraz da rastlantıların yardımıyla yükselen bir yıldız olma şansını yakalayacaktır.

BGST Dans Birimi’nden kişilerin de katılımıyla organize edilen Tiyatro Boğaziçi Eğitim Araştırma grubunun sahnelediği Şvayk’ın Übü ile Tarihi Karşılaşması savaş ve faşizm olguları karşısında nasıl bir tavır takınılması gerektiğini tartışan deneysel bir çalışmadır. 


E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.