Ülke

Rojava


Sayfa:
26.12.2014
06-07 Aralık Tarihleri arasında Diyarbakır’a yapmış olduğumuz ziyaretimiz sırasında bize eşlik eden arkadaşlarımız Abdullah Arı ve Muhyettin Kutlu ile birlikte Mardin Yeni Otogar’ da kurulmuş olan Ezidi kampını da ziyaret ederek DBP Mardin Artuklu İlçe Eş Başkanı Hasan İlhan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Ali Dal ile görüşerek kampla ilgili bilgi aldık.
Nilgün Ilgıcıoğlu - 
19.12.2014
Suruç ziyaretimizin ardından yaşananları yerinde görmenin, insanlarla aracısız ilişki kurmanın ve ihtiyaçları birinci ağızdan dinlemenin ne kadar önemli olduğunu anlamıştık. Sadece sohbet etmenin ve hal hatır sormanın bile bazen yeterli olabileceğini öğrenmiştik. Bir de elimizden geldiğince az ya da çok ihtiyaçlar doğrultusunda katkıda bulunabilmek bizim için çok önemliydi. Bu nedenle 05-07 Aralık tarihleri arasında Ayşan Sönmez ve Fırat Kuyurtar ile birlikte ikinci ziyaretimizi Diyarbakır Ezidi kamplarına yaptık.
Fırat Kuyurtar - 
19.12.2014
Ezidiler, çoğu Osmanlı İmparatorluğu döneminde olmak üzere 73 kez katliama uğradı... Ağustos 2014’te IŞİD’in Şengal’i işgal etmesiyse, Ezidi tarihinde yaşanan 77’inci katliam. (*)
18.12.2014
Bgst’den Ayşan Sönmez, Nilgün Ilgıcıoğlu ve Fırat Kuyurtar, 6 Aralık 2014’te Diyarbakır ziyaretleri sırasından Diyarbakır Mazlum Der Şube Başkanı Abdurrahim Ay, Başkan yardımcısı Seher Akçınar, Dernek çalışanları Ahmet Aksoy ve diğer dernek görevlileri ile bir söyleşi gerçekleştidiler. Söyleşide Kobani ve Şengal’den gelen sığınmacıların yoğun bir şekilde yaşam mücadelesi verdikleri Diyarbakır kentine Mazlum Der cephesinden bir pencere açılması amaçlandı.
07.07.2014
Bu dosya, üç yılı aşkın süredir Suriye’de yaşanan savaş ve buna bağlı olarak ortaya çıkan büyük dramı daha çok Rojava odaklı olarak incelemeyi/okumayı amaçlamaktadır.
Senar Ataman - 
07.07.2014
Suriyeli mülteciler yaşanan acımasız “iç”savaşın bir gerçeği olarak gündem olmayı sürdürüyor. Geri Kabul Anlaşması ise Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecindeki durgunluğun bir sonucu olarak gündeme gelmeye başladı.
Senar Ataman - 
07.07.2014
Yıllarca insan hakları örgütleri tarafından ağır bir biçimde eleştirilen ve İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre 2010 yılında insan hakları ihlallerinin en yoğun yaşandığı ülke olan Suriye bütün bu yaşananlara karşın “iç” savaş öncesinde Türkiye’den övgü alan, yetkilileri en iyi şekilde ağırlanan dost ülkeydi.
07.07.2014
Suriye`de Kürtlerin özerk yönetim ilan ettiği Rojava`yı ilk kez ziyaret eden İnsan Hakları İzleme Örgütü, bölgeyi `ülkenin en güvenli ve istikrarlı yeri` diye tanımladı. HRW yetkilisi Fred Abrahams, bu geziyle ilgili olarak Radikal`e konuştu.
Nazan Üstündağ - 
09.05.2014
Geçen hafta Çermik ve Sur belediyesi eşbaşkanlarının çocukları Rojava’da şehit düştüler. Şimdi Rojava aklımızdan çıkmıyor.
05.05.2014
IMC TV Gündem Müzakere programına konuk olan Hamit Bozarslan ile Ayşegül Doğan'ın gerçekleştirdiği söyleşi...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.