Müzik

Ritüel Vokal Çalışması


Burcu Şener - 
26.10.2016
BGST Müzik Birimi’nde vokal çalışmalarının şimdiye dek, albüm veya proje çalışmaları kapsamında, kısa zaman aralıklarında, lokal olarak yürütülmüş olduğunu söyleyebiliriz. Farklı kuşakların birlikte çalışmasını sağlamak, uzun zamandır yapamadığımız bir eğitim çalışmasını tekrar başlatmak için 2015 Ocak ayında, “Herhangi bir enstrümanın katkısı olmaksızın, sadece insan sesi kullanarak nasıl bir repertuvar, formasyon çalışması yapabiliriz?” sorusundan hareketle vokal çalışmasına başladık.
26.10.2016
Ritüel şarkılarına dair bu yeni denemenin ilk örneğini farklı vokal düzenlemelerine oldukça elverişli olduğunu düşündüğümüz “Zahid Bizi Tan Eyleme” parçasıyla verdik. Bu deyiş 1700’lü yıllardan bu yana Alevi kültüründe isyanın, direnişin ve başkaldırının sembolü olmuştur ve rivayete göre Tuzla’da katledilen İstanbul Bektaşi’lerine aittir. Parçada geçen sözlerden “Sayılmayız parmağ ile, tükenmeyiz kırmağ ile” kısmı, 70’li yıllardaki devrimci sloganlarından biri olarak karşımıza çıkmaktaydı. Bu parçanın düzenlemesinde isyankâr bir atmosfer yaratabilmek bizim için önemliydi. Buradan hareketle parçada çeşitli makamsal geçişler denedik ve bazı bölümleri uşşak, bazı bölümleri saba makamında icra ettik.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.