Düşünce

Radikal Teori: Vizyon, Strateji ve Aktivizm


Sayfa:
Howard Zinn - 
04.06.2015
Adalet, özgürlük ve esenliği (artık tüm dünyanın inandığı bu değerleri) güvence altına almak için görev, iktidarın dışındaki yurttaşlara düşüyor ve bunu oy sandığı nezaketinin ötesine geçip devletle sürekli mücadele ederek, devrimi şiddete başvurmadan yükselterek başarabilirler.
Michael Albert - 
08.07.2013
Günün haberleri: Türkiye, Brezilya, Yunanistan, İspanya, genele yayılmış kemer sıkma politikaları, küresel ısınma, enerjinin tükenmesi, devasa siber gözetleme, asalaklar, Suriye... Günün yanıtları. Pek çok yorumcu ve protestocu, sözleriyle ve eylemleriyle, nedenlerin ormanına varmak üzere ayrıntıların ağaçlarının ötesine geçmek için zorlu, ikna edici ve kapsamlı bir mücadele yürütüyor.
Michael Albert - 
07.07.2013
Ben korkunun, kitle hareketlerinin dağıtılmasında güçlü bir rol oynadığı kanısında değilim. Peki o zaman hayal kırıklığına ne yol açıyor? Bu kadar insan harekete katılırken zamanla sayının azalmasının nedeni ne? Bu soruya verilecek cevap diğer tarafın ne yaptığıyla değil, bizim tarafın ne yaptığıyla veya ne yapmadığıyla alakalıdır.
Michael Albert - 
01.07.2013
Kimi öngörülemez damlalar yeterli sayıda insanın eyleme geçmesine ve onlarla beraber diğer pek çok insanın da eyleme geçmesine yol açar. Bir gecede olan bitenin daha farkında, daha bilinçli ve daha ahlaklı olmayız. Fakat bir gecede daha umutlu oluruz. İnsanlar bir anda karamsarlıktan sıyrılıp coşkulu olabilirler. Umutlu olanlar itirazlarıyla caddeleri doldururlar. Belirli bir eşik aşıldığında...
Nikos Raptis - 
20.02.2010
Muhtemelen hiçbir dönemde, bilimin pratik uygulamaları, toplumun yetenek ve girişimciliğinin bu kadar büyük bölümünü günümüzdeki kadar yoğun kullanmamıştır.
Tom Wetzel - 
15.12.2009
20. Yüzyıl’ın başlarında radikal işyeri aktivistleri, sıradan işçiler tarafından öz-yönetilen işyeri örgütlerini veya sendikaları kurup üretimi kontrol eden patronlarına meydan okurken, “eski toplumun kabuğu içerisinde yenisini” inşa ettiklerini söylüyorlardı. Sendikanın veya örgütün sıradan işçiler tarafından öz-yönetilmesini, işçilerin pazar dışı, kapitalizm sonrası bir toplumda üretimi yöneteceği taban oluşumlarının ilk belirtisi olarak görüyorlardı.
Richard Sennett - 
09.07.2009
Kapitalist sisteminin günümüzde geldiği nokta, neo-liberalizm ve küreselleşme olgusu üzerine sosyal bilimlerin pek çok disiplini içinde sayısız çalışma yapılmakta, dünya sisteminin geldiği nokta analiz edilmeye çalışılmaktadır. Richard Sennett Karakter Aşınması kitabıyla günümüzde kapitalizmin hangi dinamikler üzerinden işlediğini ortaya koymaya çalışırken yeni kapitalizmin karakter üzerindeki etkisine odaklanmaktır.
Michael Albert  - 
25.12.2007
Türkiye’nin nüfusu nedir? 70 milyon mu? Geldiğim ülke olan ABD’nin nüfusu kabaca 300 milyon. Yeni bir Türkiye toplumu yaratmak için bizden yana olan kaç kişiye ihtiyacımız var? Yeni bir Amerikan toplumu yaratmak için Amerika’da bizden yana olan kaç kışiye ihtiyacımız var?
Mandisi Majavu - 
06.11.2007
Benim düşünme şeklimi oldukça kapsamlı ve derin bir biçimde etkileyen iki radikal politik aktivist vardır. Politik görüşlerinin çıkışları temelde farklılık gösterse bile, bu görüşleri sosyal değişim konusunda ödün vermez bir tutum karakterize eder. Şahsen bu özelliği hem esin verici hem de takdire değer buluyorum. Malcom X ve Michael Albert’ten bahsediyorum.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.