Tiyatro

Prodüksiyon Notları


Sayfa:
Senem Han, Didem Karanfil - 
02.11.2009
Tiyatro Boğaziçi çalışanlar inisiyatifi, kolektif oyunlaştırma yöntemiyle çıkarmış olduğu 'Biz, Siz, Onlar...' isimli oyunun ardından 2008 yılının sonbaharında "iş hayatında iktidar ilişkileri" temalı yeni bir kolektif oyunlaştırma çalışmasına başlama kararı almıştı. Kadronun tam zamanlı işlerde çalışan tiyatroculardan oluşmasının da etkisiyle bu temayla iş yaşamında yaşanan tartışmaların gündeme getirilmesi hedeflendi.
Uluç Esen - 
22.06.2008
İki yıl önce Cesaret Ana ve Çocukları oyunu gündemimize beraberinde oyunun öyküsünü geleceğe, bir felaket sonrası toplumuna taşımak önerisiyle birlikte girmişti. Bu konuda bir çalışma başlamış ama yarım bırakılmıştı. Oyunu bu sene sahnelemeye karar verdik. Tekrar geleceğin felakete uğramış dünyası yorumu üzerinde çalışmaya başladık.
Didem Karanfil - 
15.06.2008
"Fiziksel Aksiyondan Olay Örgüsüne" atölyesinin ardından, Tiyatro Boğaziçi kolektif oyunlaştırma üzerine çalışma kararı almış ve tematik bütünlüğü de barındıran episodik anlatıma sahip bir oyun çıkarmıştır. Biz Siz Onlar oyunu üç temel episod ve bağlayıcı öyküden oluşmaktadır: Kamber Ateş Sahnesi, Çörek Sahnesi ve “Çingene” Sahnesi. Bu alt başlık altında okuyacaklarınız bu çalışmaya arka plan oluşturan araştırmalar ve ortaya çıkan sonuçları anlatan değerlendirme yazılarından oluşmaktadır.
İlker Yasin Keskin - 
19.04.2008
Aşağıda yer alan metin Tiyatro Boğaziçi'nin “Biz, Siz, Onlar..” oyunu arka plan çalışmaları sırasında yapılmış bir aktarımın notlarının derlenmiş halidir
Deniz Aydın, Selin Aydınoğlu - 
01.10.2007
Kolektif Oyunlaştırma Grubu olarak bir süredir çalıştığımız "Kamber Ateş Nasılsın?" sahnesine entelektüel arka plan oluşturmak amacıyla "Kürtçe Dil Hakları" üzerine bir araştırmaya giriştik. Hedefimiz özellikle cumhuriyet döneminden itibaren Türkiye'de ve uluslararası hukukta bu konudaki yasaların nasıl işletildiğine dair kronolojik bir çalışma hazırlamaktı. Bu çalışmada temel olarak Kerim Yıldız'ın "Cultural and Language Rights of Kurds" adlı kitabından faydalandık, bunun yanı sıra Türkiye İnsan Hakları Vakfı raporları ve Prof. Baskın Oran'ın konuyla ilgili çalışmaları bize referans noktası oluşturdu.
İlker Aslan, Selin Aydınoğlu, Didem Karanfil - 
26.07.2007
BGST'li tiyatrocuların bahar döneminde yürüttüğü 'Kolektif Oyunlaştırma' çalışması sonucunda çıkan 'Kamber Ateş, Nasılsın?' sahnesinin, yaz döneminde BGST'li bir grup çalışan tiyatrocu tarafından tekrar ele alınarak derinleştirilmesi hedeflenmektedir. Toplu çalışmalar sonucu çıkan sahnenin 'Kolektif Oyunlaştırma' kriterlerine göre değerlendirmesine İlker Aslan ve Fırat Güllü'nün kaleme aldığı "Yapmak İsteyen Herkes İçin Tiyatro" Yaklaşımına Dair Bazı Düşünceler - 2 yazısında yer verilmiştir.
Ayça Günaydın, Canan Tanır - 
17.07.2007
u yazı Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nın N.V. Gogol’un MÜFETTİŞ isimli oyununu ele alırken yaptıkları dramaturgi çalışması dahilinde, oyundaki kadın karakterlerin alternatif bir bakış açısı ile yorumlanabilmesi amacıyla yapılan okuma çalışması sonucunda kaleme alınmıştır.
Deniz Aydın  - 
10.06.2007
Tiyatro Boğaziçi bünyesinde yürüttüğümüz kolektif oyunlaştırma çalışmasında tematik olarak kullandığımız azınlık kavramı üzerine temel bilgiler edinme ihtiyacı içindeydik. Bu sebeple Bora Tanyel tarafından 8 Nisan 2007 tarihinde "Cumhuriyet döneminde Türkiye'de azınlıkları tasfiye politikaları" başlıklı bir aktarım ve İlker Yasin Keskin tarafından 15 Nisan 2007 tarihinde "Hatırlıyorum" ve "Azınlık Gençleri Anlatıyor" isimli kitapları temel alan bir sunum çalışması yapılmıştı.
İlker Aslan - 
30.11.-0001
Bugün İATG kapsamında iki oyun izledik. İlki, İstanbul Üniversitesi Eğitim-Araştırma Topluluğu Deneysel Sahne'nin sahnelediği Gogol'ün Bir Delinin Güncesi adlı oyundu. İkinci oyun ise Zeytinburnu Halk Sahnesi'nin sergilediği ve metnini grubun kendisinin oluşturduğu Nesini Söylesem adlı oyundu.
Özgür Eren - 
30.11.-0001
10 Haziran 2007 Pazar günü BGST'li tiyatroculara, Milton Ehre'nin Gogol'ün "Müfettiş" oyununun mizahi yapısı üzerine yazdığı bir makalenin aktarımı yapıldı. Kabaca üç bölümden oluşan makalede şu vurgu noktaları üzerinde duruluyordu:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.