Düşünce

Postmodernizm

Postmodernizm dosyasında, Bgst Toplumsal Araştırma Birimi’nde sosyal teori, tarih yazımı, hafıza çalışmaları, kültürel/dilsel dönüşüm, akademi, bilgi, iktidar ve eleştirinin rolü üzerine yürüttüğümüz bir dizi tartışmadan sonra ortaya çıkan makalelerle daha önce bgst Yayınları’ndan çıkmış olan Postmodernizm ve Sol ve Postmodernizm ve Rasyonalite kitaplarından bazı bölümleri bulabilirsiniz.


Michael Albert - 
18.09.2007
Aşağıda, kitapta yer alan ve postmodernist düşüncenin eleştirisinde bir kilometre taşı sayılabilecek ünlü Sokal Vakası’na ilişkin Michael Albert’in iki makalesini okurlarla paylaşıyoruz.
Michael Albert - 
18.09.2007
New York Üniversitesi’nden fizikçi Alan Sokal’ın, önde gelen sol kültür/felsefe dergilerinden Social Text1’e sunduğu ve onların da yayımlamaya değer görüp yayımladıkları makale hadisesi hakkında şimdiye kadar muhtemelen pek çok Z okuyucusu en azından bir şeyler duymuştur.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.