Dünya

Ortadoğu


Immanuel Wallerstein - 
09.08.2014
Analitik açıdan bakarsak, bu diplomasi savaşının orta vadede galibinin Hamas olacağı, ama İsrail'in de ayak direyeceği açık. Tel Aviv, Hamas ile Filistin Yönetimi arasında varılan ve Hamas'ın üstü kapalı olarak da olsa iki devletli bir çözümü kabul ettiği yeni anlaşmayı desteklemek yerine, tüm gazabıyla uğraşıp tek devletli çözümünü elde edecektir.
Ali Çiçek - 
07.08.2014
Hangi ülkede, hangi şehirde yaşarsa yaşasın Kürtler, bir yandan cephede olan bitene dikkat kesilip fedai bir tavırla hareket eden savunma güçlerinin başarısı için dua ederken diğer yandan da birlik ol(a)mayan siyasi partilerini izliyorlar. Gözüken o ki, YPG’nin öncülük ettiği direniş de, Peşmerge'nin saldırılara karşı kendinden bekleneni göstermek yerine müstakbel devletin bekaasını merkeze alan tutumu da Kürt partilerinin aralarındaki yönelim farklılığından kaynaklanıyor.
Noam Chomsky - 
01.08.2014
Yapılması gereken zorlukların önüne geçmek ve başarıya ulaşması ihtimali olan taktikleri benimsemektir. Hem İsrail’i suçları nedeniyle cezalandırmak için hem de Washinton’u bu suçların arkasındaki desteğini çekmeye mecbur kılacak şekilde ABD’de kamuoyunu etkilemek için. Eğer işlenen suçları engelleyeceksek, ABD kamuoyu tayin edici bir faktördür.
Ken Loach - 
31.07.2014
Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, dünya çapındaki diğer Boykot hareketleriyle birlikte, İsrail saldırganlığının durdurulmasının ancak bu hukuk tanımaz işgalci devletle ekonomik, askeri, kültürel ve akademik ilişkilerin kesileceği gerçek bir boykot ve yaptırım hareketiyle olası olduğunu savunuyor. Ünlü yönetmen Ken Loach’un bu uluslararası Boykot çağrısına kulak verdikten sonra kaleme aldığı aşağıdaki makale, İsrail saldırganlığına karşı sözün ötesine geçmenin önemini ve gerekliliğini hatırlatıyor.
Patrick Cockburn - 
17.06.2014
Bu hafta kazandıkları muhteşem zaferlerle kendinden geçen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Bağdat’ı ve kutsal Şii şehirleri Kerbela ve Necef’i ele geçirmeye yemin etti. Sözcüleri, ilahi zaferleri karşısında “düşmanlar ve destekçilerinin şaşkına döndüğünü” söyledi.
Robert Fisk - 
15.04.2014
Türkiye tıpkı soykırımı reddettiği gibi bütün bu olanları da reddediyor. Her iki beyan da saçma. Kessab kasabasına baskın yapan El Nusra Cephesi, Irak veya Ürdün’den gelmedi. Eskiden Osmanlı Ermenistan’ı olan bölgenin en ucunda bulunan ve binlerce Ermeninin yaşadığı Kessab, Türkiye’nin Suriye sınırından sadece birkaç mil uzakta. Türkler bu sınırdan –gerek İslamcı gerekse seküler– Suriyeli isyancılara silah sağlıyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.