Ekoloji

Nükleer Teknoloji


Sayfa:
Nuri Ersoy - 
11.12.2011
Mersin Her şeyden önce neden buraya, Mersin’e BDP Siyaset Akademisi’nde ders vermeye geldiğimi açıklamama izin verin. Buradayım çünkü, Büşra Ersanlı’nın BDP Siyaset Akademisi’nde ders verdiği için tutuklanmasını ve medyada hakkında bir karalama kampanyası başlatılmasını akademik ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak görüyorum.
Mina Hamilton - 
21.03.2011
Fukushima Daiichi nükleer tesislerindeki nükleer kriz derinleştikçe, Japonya ve dünya daha önce eşi benzeri görülmemiş, tahayyül bile edilemeyen boyutlarda bir felaketle yüz yüze geliyor. Halen hasar gören birkaç reaktörden radyoaktif buharlar yükseliyor. Işınlanmış yakıt havuzlarından birisinin tamamen boşaldığı kesin. Diğer havuzlar da risk altında.
Noam Chomsky - 
07.07.2010
İran’ın cüretkâr tehdidi Obama yönetiminin karşılaştığı en önemli dış politika krizi olarak nitelendirildi. Kongre İran’a yönelik yaptırımları daha da sıkılaştırdı ve yabancı şirketlere daha ciddi cezalar getirdi. Obama yönetimi Britanya’nın hak iddia ettiği ve ABD’nin Ortadoğu ve Orta Asya’ya saldırmak için muazzam bir üs kurmak üzere kullanabilmesi için nüfusunu tahliye ettiği Afrika’daki Diego Garcia adasında saldırı kabiliyetini hızla artırdı.
Ali K. Saysel - 
19.05.2010
Hükümetin 13 Mayıs 2010 tarihinde Rusya ile yaptığı, içinde Mersin, Akkuyu’da 4800 MW kurulu gücünde bir nükleer güç santrali kurulmasını da içeren uluslararası anlaşma, Türkiye’nin enerji politikalarıyla ilgili önemli soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi.
Noam Chomsky - 
09.09.2008
ABD Stratejik Komutanlık (STRATCOM) eski başkanı General Lee Butler 10 yıl önce meseleyi açıkça ortaya koydu. Butler, uzun süren askeri kariyeri boyunca, “nükleer silahlara iman edenlerin en ateşlilerinden birisi” olduğunu yazdı. Oysa şimdi şöyle diyor: “Bütün inancımla şu gerçeği ilan etmeyi kendi sorumluluğum olarak görüyorum: Kanaatime göre, nükleer silahların bize son derece büyük kötülüğü dokundu.”
Seçil Özenç - 
20.06.2008
20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazası Çernobil’in ardından radyasyon, toplumun gündeminde önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bu kaza, kamuoyunun radyasyonla ilgili pek çok kavram ve bilgi ile tanışmasına vesile oldu. Çernobil faciasının insanlar üzerinde yarattığı kalıcı zararlı etkiler, birçokları tarafından temiz ve çevre dostu bir enerji türü olarak tanımlanan nükleer enerjiye karşı tepkilerin artmasına neden oldu.
Ali K. Saysel - 
19.05.2008
Nükleeri iklim değişimi çözüm paketinin içine yerleştiren zihniyet, ihtiyaç duyulan salım indirimleri hakkında karar vericiler ve yurttaşlar arasında çok yaygın olan hatalı bir anlayıştan besleniyor. Bu hatalı anlayışa göre zannediliyor ki, karbon salımlarının artış hızının aşamalı bir şekilde azaltılması ve ardından bugünkü seviyenin üzerinde bir dengeye kavuşturulması iklim değişimi ile mücadelede yeterli olacak.
Ali K. Saysel - 
12.05.2008
Günümüzde nükleer enerji seçeneğini savunmak için kullanılan en popüler argümanlardan birisi, bu enerji türünün iklim değişimine neden olan karbon salımlarının yok denecek kadar az olduğu. Bu nedenle nükleer, karbon salım yoğunluğu yüksek olan fosil yakıt tabanlı termik enerji santrallerine karşı güçlü bir alternatif olarak sunuluyor.
Harvey Wasserman - 
06.01.2008
Büyük insan Dr. John Gofman bizi nükleer enerjinin tehlikelerine karşı uyarmıştı. Geçtiğimiz hafta, seksen sekiz yaşında aramızdan ayrılan Dr. Gofman'ın uayrıları, nükleer enerji sanayinin Amerikan kongresi üzerinde baskı kurduğu şu günlerde daha büyük aciliyet taşıyor.
Nuri Ersoy - 
27.10.2007
Nükleer silahlara sahip olmak Türkiye'nin güvenliğine hiçbir şekilde katkıda bulunmaz tam tersine nükleer bir saldırının hedefi haline getirebilir. İkincisi Türkiye nükleer silahlara sahip değil ama İncirlik üssünde nükleer silahlar var. Türkiye'nin bunlardan kurtulması gerekiyor. Bu tabi NATO'ya karşı daha uzun erimli bir mücadelenin konusu olabilir.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.