Müzik

Ülker Uncu - 
14.08.2016
OHAL uygulamasının ardından, Türkiye’deki kültür-sanat ortamlarına, üretimlerine dönük baskı ve yasaklamalar ardı ardına gelmeye başladı. Son günlerde Genco Erkal’ın oyunu yasaklandı, Zeytinli Rock Festivali’nin izni güvenlik gerekçesi ile iptal edildi. Oluşan kamuoyu tepkilerinin ardından bu yasaklar kaldırıldı. Ama İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan uzaklaştırılan oyuncular için halen bir gerekçe açıklanmadı.
Fehmiye Çelik - 
02.08.2016
Kayseri'de, Binboğa Dağı eteklerindeki köylerin kültür ve dayanışma dernekleri bu sene ortak bir festivalde birleşme kararı almışlar ve bölgenin kültürel varlığını korumayı, yaşatmayı ve köylüleri bir araya getirmeyi amaçlayan festivalin her yıl başka bir köyde yapılmasında uzlaşmışlar ve ilkini de bu yıl, Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Çağşak Köyü Cemevi'nde düzenlemeye karar vermişler.
Fehmiye Çelik - 
13.07.2016
Makedonyalı İlhami Emin... Üsküp'te yaşayan bir Türk şairi, yazarı ve kültür insanı...Şükür ki hâlâ sağ ve sağlıklı... Hâlâ kafası kitaplarla, okumak ve yazmakla, üretmekle ve paylaşmakla meşgul... Bu kısa bayram ziyaretimizin ardından vedalaşıp yola koyulduğumuzda yol boyunca onun anlattıklarını konuştuk. Ve bizi uğurlamadan önce sarf ettiği, ayrıca bir kitabında da yer verdiği şu cümleler aklımıza mıh gibi çakıldı. "Korkuyu aşmak için okumak lazım. Kötülüğe karşı da direnmek lazım. İnsan, kötülüğe karşı var gücüyle direnmelidir. Direnmek, kötülüğü büsbütün yok edemese de mutlaka sarsar!"
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.