Müzik

Fehmiye Çelik - 
16.02.2015
Artık dayanılacak gibi değil! Nerdeyse her gün, nerdeyse her sabah en az bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Ana-babalar kızlarının, evlatlar analarının neden öldürüldüğünü anlamaya çalışıyor. Neden öldürüldüğünü, nasıl korunamadığını, katillerin nasıl bu kadar fütursuz ve hunhar olabildiğini... Ne yazıktır ki bu kez de Özgecan Aslan'ın katlini konuşuyoruz. Peki nereye kadar gidecek bu?
Feryal Öney - 
28.05.2014
2010 yılında BGST dansçıları, tiyatrocuları ve müzisyenleri olarak organize ettiğimiz, aslen mahalle çalışmalarına, atölyelere odaklandığımız “İstanbul” çalışmasının hazırlık aşamasında, İstanbul’un kültürel-müzikal geçmişine yönelik okuma, dinleme çalışmaları da yapmıştık. 1900’ler başı İstanbul müziğinden başlayarak, “popüler müziğin başlangıcı” diyebileceğimiz ilk plâk kayıtlarına kadar, farklı türlerin, farklı isimlerin izini sürdüğümüz çalışmalardı bunlar.
Rumeysa Çamdereli, Tolgahan Çoğulu - 
21.04.2014
Mikrotonal gitar müziği, 20. yüzyıl ve erken 21. yüzyılda ortaya çıkmış bir müziktir. Bu repertuvarın geç oluşmasının ve repertuvarda az eser olmasının nedeni, standart gitarlarda perdelerin sabit olması ve eşit tampereman sisteme göre ayarlanmasıdır. 20. ve 21. yüzyıllarda yeni gitar tasarımlarıyla yeni perde sistemleri yaratılmaya başlanmış ve mikrotonal gitar müziği repertuvarı oluşmaya başlamıştır.
Duyurular
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

bgst@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.