Prodüksiyonlar

Etkinlikler

Etiketler

Musahipzade ile Temaşa (2012)

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yazdığı oyunlarıyla Türkiye tiyatrosunun gelişkin örneklerini vermiş bir tiyatrocu, Musahipzade Celal, BGST Tiyatro Boğaziçi'nin yeni oyununa konu oluyor.

Oyunlarında geleneksel ortaoyunu ile klasik batı tiyatrosunun dramatik yapısını bütünleştiren Musahipzade Celal, çoğunlukla Osmanlı dönemini anlatıyor. Tarih sayfalarının gölgesinde kalmış halk yaşantısını bütün canlılığıyla yansıtan yazarın tiyatrosu aracılığıyla, BGST Tiyatro Boğaziçi izleyenleri Osmanlı zamanında bir İstanbul turuna çıkarıyor.  


Metin: Tiyatro Boğaziçi

Reji, Kurgu ve Metin Düzenleme: Aysel Yıldırım, İlker Yasin Keskin, Özgür Eren

Proje Danışmanı: Uluç Esen

Müzik: Nihal Albayrak, Orçun Yıldırım, Saro Usta

Afiş: Aydan Çelik

Dekor, Aksesuar: İlker Yasin Keskin, Özgür Eren

Kostüm: Duygu Dalyanoğlu, Selda Durna

Işık-Efekt Uygulama: Dila Okuş

Oyuncular: Aysel Yıldırım, Duygu Dalyanoğlu, İlker Yasin Keskin, Nihal Albayrak, Özgür Erenİlker Yasin Keskin - 
15.02.2014
Bu yazının ilk bölümünü yazdığımda “Musahipzade ile Temaşa” adlı gençlik tiyatrosu projemiz çıkmak üzereydi. Oyunu çıkardık. Maya Sahnesinde, okul sahnelerinde ve festivallerde oynuyoruz epey bir süredir.
Özgür Eren - 
30.08.2012
BGST içindeki bir kısım tiyatrocu, bugünlerde Müsahipzade Celal tiyatrosu üzerine bir araştırma çalışması yürütüyor. İçinde olduğum bu çalışmanın bize kazandırdığı en önemli şeyin Osmanlı tarihine dönük bir bilgilenme arzusu olduğunu belirtmeliyim. Tabii söz konusu olan Müsahipzade Celal’in oyunları olunca tarihin bir oyunda dekor olmaktan çıkıp nasıl hikayeleştirilebildiği karşısında şaşırmamak elde değil. Oyunlarını okudukça tarih bilgimizin ne kadar aşağı seviyelerde dolaştığını görüyor insan.
İlker Yasin Keskin - 
21.08.2012
Tiyatro Boğaziçi olarak gençlere yönelik olarak hazırladığımız iki projemiz var. Moliere Efendi ve Selam Sana Shakespeare… Bu iki projede gençlere Moliere ve Shakespeare’in hayatlarını, yaşadıkları dönemi ve sanatlarının önemli özellikleri anlatıyoruz.
Tülin Sağlam - 
26.11.2012
Moliere ile başlayıp Shakespeare ile devam eden ve şimdi Musahipzade Celal’e uzanan yazarlar geçidi, gençlik tiyatrosu alanında, Tiyatro Boğaziçi’nin yarattığı ve ustalıkla sürdürmeye devam ettiği -umarız daha uzun yıllar da devam edeceği- bir yazma ve sahneleme anlayışı olarak belirginleşiyor.
Fırat Güllü - 
12.12.2012
Tiyatro Boğaziçi bir süreden beri Türkiye’deki eğitim sisteminin bir ayıbını telafi etmek için çalışmalar yürütüyor. Tiyatro tarihine yön vermiş önemli tiyatro insanlarının yaşamlarını ve eserlerini, yine tiyatro aracılığıyla genç seyirciye ulaştırmayı amaçlıyor.
Nedim Buğral - 
15.11.2013
Oyunu okulumuzun bütün beşinci sınıf öğrencileri (çoğu 12 yaşında) izledi. Festival programında sabah 11.00’da oynanan oyunda öğrencilerim dahil yaklaşık 150 izleyici vardı. Yeri gelmişken belirtmeliyim ki Tayyare Kültür Merkezi’nin tıka basa doldurulmaması organizasyon adına oldukça güzel bir gelişmedir.
Ceren Öner - 
22.10.2012
Yeni sezon açıldı ! Bize yine Maya Sahnesi yolları göründü. Bir kere tadını aldı mı insan, dört gözle bekliyor yeni BGST Tiyatro Boğaziçi oyunlarını.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.