Müzik

Mardin Alan Araştırması


23.12.2009
Mardin bölgesi üzerine başlattığımız alan çalışmasının araştırma konularından biri de Ezidilerdi. Özellikle son dönemde sıkça gündeme gelen Ezidileri, bu alandaki çalışmalarıyla tanıdığımız Amed Gökçen’den dinlemek istedik.
09.12.2009
2008 senesinde Mardin bölgesi üzerine başlattığımız alan araştırması vesilesiyle Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği (Mezo-Der) gönüllüleriyle tanışmış ve Mayıs 2009’da Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) bünyesinde hazırladığımız “Tersname” gösterisinin Mardin sahnesine yönelik olarak, birlikte çalışmalar yapmıştık. 7 Ekim 2009 tarihinde dernek gönüllüleriyle Mezo-Der, Türkiyeli Süryaniler ve Türkiye’deki demokratikleşme gündemi üzerine yaptığımız sohbeti, tartışmayı sizlerle paylaşıyoruz.
07.05.2009
Mardin bölgesi üzerine başlattığımız alan araştırmasının önemli bir ayağını da Süryaniler oluşturuyor. Bu kapsamda, son dönemde 1915 olayları üzerine çalışmalar yürüten Süryani araştırmacı-yazar Sabri Atman ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.
Mardin Bölgesi Çalışma Grubu - 
14.04.2009
2008 yaz döneminden beri sürdürdüğümüz Mardin bölgesine yönelik çalışmalarımız temel olarak; pratik dans-müzik ve okuma-araştırma başlıklarında yürütüldü. Bu çalışmaların temel hedefi bölgeyle tanışıklık kazanmaktı. Dolayısıyla yapılan çalışmaların bir giriş niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz.
Hekîm Kılıç - 
17.02.2009
2001 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası adaylığı süreciyle birlikte, medya ve televizyon dizilerinde sık sık rastladığımız Mardin bölgesi, Türkiye “kültürel mozaiğinin” yegâne göstergesine dönüşmüştür. Bir zamanlar zorla göç ettirilmiş, “etkisiz hale getirilmiş” kültürlere, korumacı, “müzeci” bir anlayışla yaklaşan bakış açısı; Süryanileri, Yezidileri kültürel anlamda “solmaması gereken renklerimiz” olarak ele alıyor ve iç ve dış turizmin beğenisine sunuyor.
04.02.2009
Bu sene yürüttüğümüz Mardin Bölgesi Araştırması çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde “Süryani dansları ve kostümleri” konulu tezini tamamlamak üzere olan İTÜ Halkoyunları yüksek lisans öğrencisi Senem Kurnaz’la bir görüşme yaptık.
Hekîm Kılıç - 
17.08.2008
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.