Müzik

Kürtçe Müzik


Vedat Yıldırım - 
11.11.2009
Di vê nivîsê de; ez dixwazim tecrubeyên xwe yên min di projeya ‘Kardeş Türküler’ de bi dest xistiye bi we re parve bikim. Lê belê; hewmên (agahiyên) ku ezê li ser bisekinim ne akademîk in, daxwaza min ew e ku ez çend pirsan derxînim holê û em bi hev re li ser van mijaran muneqeşe bikin.
Nezan N. Çelebi - 
01.06.2009
Kürt sanatçısı, gerekirse sürmekte olan savaşa katılmakta kendisini sorumlu hisseder. Özellikle 1980’lerden itibaren güçlenen “Kom geleneği”, devrimci, militan, değiştirici bir perspektiften hareket etmeye çalışır. Kürt siyasal hareketi ve gerilla mücadelesinin hedefleri doğrultusunda görev üstlenir. Kürt müzisyeni kendisini ezilen ve sömürülen Kürt halkının militanı olarak görür.
Nezan N. Çelebi - 
23.07.2008
Bağımsız gelişimlerini yaşayacakları siyasi bir yapılanmaya gidemeyen Kürtler, bağlı bulundukları devletlerin asimilasyon ve baskı politikalarını esnetebildikleri ölçüde kültürel değerlerini hayata geçirebilmişlerdir. İşte bu varoluş sürecinde “Kürt folklorü” ya da “sözlü kültürü”, özelde de Kürt müziği; Kürtlerin kültürel kimliğini korumada ve gelecek kuşaklara aktarmada önemli bir toplumsal ve kültürel işlev üstlenmiştir.
Vedat Yıldırım - 
19.01.2007
Çokültürlülüğün üzerine ölü toprağının serpilmeye çalışıldığı Türkiye’deki egemen kültürel ortamda, halkların kendi değerlerine sahip çıkmalarının yanı sıra, ortak kültürel birikimlere de sahip çıkmaları tarihi geçmişimizin gün yüzüne çıkarılması açısından vicdani bir sorumluluktur. Özellikle metropollerin kozmopolit ortamlarının bu çerçeveden ele alınması ve demokratik süreçlerle oluşabilecek ortak ve "melez" yaratımların oluşması (çok dilli çalışmalar, bölgesel müzikal formların buluşturulması... gibi), halkların ortak yaşamını savunan bizler için önemli bir yerde duruyor.
Nezan Newzat Çelebi - 
28.09.2006
Kürt müziğinin birçok problemi olduğu, çeşitli baskı ve engellemelerle karşı karşıya kaldığı yadsınamaz. Buna rağmen Kürt müziği alanı, hem ciddi zaaflar/sorunlar hem de önemlifırsatve potansiyeller barındırmaktadır.
Derleyenler: Nezan Newzat Çelebi, Vedat Yıldırım, Aytekin G. Ataş - 
28.09.2006
Kürt müziği alanında araştırma yapmak ya da bilgi sahibi olmak isteyenler için ne yazık ki çok fazla kaynak bulunmamaktadır. Bu “derleme yazısı”, Kürt müziği hakkında bilgi edinmek isteyenler için genel bir altyapı oluşturmak amacıyla çeşitli kaynaklardan faydalanılarak toparlanmıştır.
Vedat Yıldırım - 
06.09.2006
Şivan Perwer li muzîka kurdî de herî hunermendekî xebatkar û navdar e, muzîka kevneşopî aliyê qayde û temayê ve hildaye kiriye navbera berhemên xwe û ji bo rojanebûna vê kevneşopiyê jî berhem derxistine. Li vî alî ve awayekî ‘neo-qlasîk’ afirandiye; ji bo vê jî besteyên wî yên mînanî Xanima min, Lê Dotmam aliyê gel ve berhemên gelerî tê zanîn.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.