Ülke

Kürt Sorunuyla İlgili Güncel Yorum Yazıları

Bu dosya, ülkemizde Kürt sorunu çerçevesinde yaşanan gelişmelere, olaylara ve sorunun çözümüne dönük güncel yorum yazılarına yer veriyor.


Sayfa:
Ömer F. Kurhan - 
17.11.2013
Başbakan'ın daveti üzerine organize edilen Barzani-Şivan'ın Diyarbakır ziyareti, Kürt kamuoyunun başlıca gündem maddesi haline gelmiş durumda. Tartışmanın iki boyutu var. Birincisi ve daha çok tartışılan ziyaretin siyasi fonksiyonu ve neyi ima ettiği; ikincisi, Şivan Perver'in Kürt sanatçı tavrının doğru olup olmadığı.
Ömer F. Kurhan - 
27.10.2013
Türkiye'de Kürt meselesine ilişkin yüksek siyaset düzeyindeki gelişmeleri yazıp çizmeye çalışmak gerçekten de sıkıcı ve bir yerde anlamsız bir iş haline gelebilir. Ancak Türkiye'yi derinden etkileyen olağanüstü bir gelişme yaşandığında yüksek siyaset düzeyinde yeni yol ayrımları meydana gelebiliyor.
Taylan Doğan - 
19.08.2013
Rojava’daki katliamlar, ANF gibi Kürt Hareketi’nin medya organları ve bazı bağımsız Kürt haber siteleri dışında uluslararası alanda tam bir sansüre uğrarken, Rojava da kuşatma altında tutuluyor: Kuzeyden Türkiye eskisi kadar açıktan açığa olmasa da, sivil halkı katleden El Nusra, Irak-Şam İslam Devleti gibi çeteci grupları hâlâ destekliyor.
Ömer F. Kurhan - 
14.05.2013
Yeni anayasa tartışmaları, TBMM’deki güç dengeleri, genel olarak Türk kamuoyunun durumu, devlet ve hükümet yetkililerinin söylemleri vs. değişkenlere bakıldığında, Türkiye’de barış, çözüm ve demokratikleşme sürecinin yaşandığını iddia etmek anlamsızdır. Öte yandan, bütün bu yaşananları basit bir kandırmaca ve nihayetinde Kürtlerin bir kez daha yaya bırakılması, Öcalan ve PKK’nin bilinçli ya da bilinçsiz buna hizmet etmesi şeklinde değerlendirilmesi de anlamsızdır.
Taylan Doğan - 
22.04.2013
Geçen gün arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine okuduğum üç yazı, “barış süreci”ni, Türkiye’nin ve/veya Türk burjuvazisinin Irak Kürdistanı’ndaki petrollere göz dikmesiyle açıklıyordu. Yazıların ikisi, Express dergisinin Nisan ayında yayımlandı: Mustafa Sönmez’in “Kemik Erimesi ve Alternatif Tıp” ve Ertan Keskinsoy’un “Boruların Kardeşliği: Çözüm Sürecinin Ekonomik Dinamikleri” başlıklı yazılar.
04.04.2013
Barış için akademisyenler girişimi, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Beyoğlu Cezayir restoran toplantı salonunda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Esra Mungan, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Küçük, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Nükhet Sirman ...
Taylan Doğan - 
25.03.2013
Bir süredir devletle (MİT) Abdullah Öcalan arasında yapılan görüşmeler, Diyarbakır Newroz’unda Öcalan’ın PKK’ye yaptığı “silahların susması ve silahlı unsurların yurtdışına çekilmesi aşamasına gelinmiştir” çağrısıyla beklenmedik bir evreye girdi. Ardından PKK çağırıyı desteklediğini ve ateşkes ilan ettiğini açıkladı.Bu aşamaya gelinmesi, geniş bir çoğunluk için “beklenmedik bir gelişme” şeklinde yaşandı.
Nazan Üstündağ - 
24.03.2013
Sosyal bilimlerde ‘Maduniyet Çalışmaları’ adı verilen ve Hindistan’da ortaya çıkarak, Latin Amerika, Asya ve Afrika’nın tamamını etkisi altın almış olan akımın mimarlarından Partha Chaterjee, kitaplarında halkların sömürge karşıtı savaşlarından söz eder. Chatterjee’ye göre sömürge karşıtı mücadele birbirleri ile sınıf, cinsiyet ve inanç düzlemlerinde çatışan halkların ortak bir düşmana karşı başkaldırısıdır.
Mahmut Alınak - 
15.03.2013
Kürt hareketi iyimserlikle tedirgin bir karamsarlık arasında gidip geliyor. Bir bocalama içinde, şüpheci, kaygılı ve tereddütlü. Tayyip Erdoğan’ın ne yapacağını, ne yapmak istediğini kestiremiyor. Kendisini kuşatan puslu havayı aralayamıyor, önünü göremiyor. Tayyip Erdoğan’a sert çıksa “hassas süreci” baltalamış olmaktan çekiniyor. Alttan alsa direksiyonu büsbütün AKP’ye kaptırmaktan...
Ömer F. Kurhan - 
02.03.2013
Türkiye’de son dönemin en önemli siyasi gündemi hiç kuşkusuz İmralı (yani Abdullah Öcalan) ile yapılan barış görüşmeleri. Görüşmelerin yapıldığının açıklanması, Başbakan ve AKP’nin, devlet ve hükümetin son birkaç yıldır geliştirdiği söylemlere tamamen zıt bir olguya işaret ediyordu. Bu nedenle bir sürpriz etkisi yaratmıştı...
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.