Tiyatro

Kuram


Sayfa:
Bülent Sezgin - 
29.07.2012
Bugünlerde eski İATP üyesi topluluklardan bir grup tiyatrocu ünlü sosyolog Richard Sennett’in Beraber adlı kitabının okuma çalışmasını yürütüyorlar. Ben de bugünkü yazımda Kamusal İnsanın Çöküşü, Otorite, Zanaatkâr, Yeni Kapitalizm Kültürü gibi kitaplarıyla bizlere yol gösteren ve dramaturjik perspektif sağlayan Richard Sennett’in oyun kuramı konusundaki görüşlerine değinmek istiyorum.
Ömer Faruk Kurhan - 
04.05.2011
2010 yazında, küresel ve de hayli kitlesel (halihazırda sayısı 15 milyona yaklaşan) bir katılımcı / müşteri kitlesine sahip, internet ortamında oynanan World of Warcraft (Savaş Zanaatını Eyleme Dünyası), kısaca "WoW" denilen oyunu oynamaya başladım.
Fırat Güllü - 
11.07.2010
Geçtiğimiz hafta sonu Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Kültürel Etkileşimler Sempozyumu gösteri sanatları alanı dahil olmak üzere pek çok konuda yeni soruların sorulmasına vesile oldu.
Fırat Güllü - 
09.01.2009
Poetika üzerine bir grup BGST ve BÜO üyesi tarafından yürütülen okuma çalışmasından notlar
Aysel Yıldırım - 
28.12.2008
2004'te iki Türk genç erkek, Almanya Westfalen eyaletinin Hanau kentinde iki genç kadından birini öldürür, diğerini ağır yaralar. İki kadın otoban kenarına atılmıştır; 30 bıçak darbesi alan kadın ölmüştür, arkadaşı ise 14 bıçak darbesi aldığı halde kurtarılır. İki zanlı Türk, olayın hemen akabinde tutuklanır.
Fırat Güllü - 
03.08.2008
Bu bölümde ağırlıklı olarak George Thomson'ın "Aiskhylos ve Atina" adlı eserinden yararlanılacağından yazarın olayı ele alış biçimi hakkında birkaç söz söylemek gerekir.
Fırat Güllü - 
03.06.2008
Molière oynamak neden zordur?
Fırat Güllü  - 
13.11.2007
Yirminci yüzyılın tiyatro tarihi "Avantgarde"ın tarihidir. Sanatın "öncü" bir işleve sahip olması gerektiği Fransız İhtilali'nden beridir söylene gelmekle beraber, bu öncülüğün altının ancak yirminci yüzyılla birlikte dolduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden aynı zamanda şu da doğrudur: Avantgarde'ın tarihi aynı zamanda yirminci yüzyılın da tarihidir. Dolayısıyla Avantgarde'ı anlama çabası, geride bıraktığımız yüzyılı da anlama çabasıdır.
Aysel Yıldırım - 
10.10.2007
Bu yazı, "Feminist Tiyatro'nun Avrupa ve Amerika'da Ayrı Bir Tür Olarak Ortaya Çıkışı" başlıklı seminer çalışmasının Britanya ayağını betimlemek üzere kaleme alınmıştır. Seminer çalışmasına altyapı sağlayan belli başlı makaleler, Mimesis Tiyatro Çeviri-Araştırma Dergisi'nin 12 numaralı Feminist Tiyatro Özel Sayısı için çevrilmiş ve bu sayıda basılmıştır.
Hilmi Atıl Ünal - 
06.10.2007
Bülent Sezgin - 
01.10.2007
Geçen yıldan beri sürdürdüğümüz kolektif oyunlaştırma başlıklı eğitim çalışmalarında, özelikle Ömer F. Kurhan'ın yazdığı Kolektif Oyunlaştırmaya Giriş adlı makaleden etkilenerek, bir oyunun dramaturjisinin yapısal olarak nasıl analiz edileceği üzerinde fikir üretmeye çalışıyoruz. Yapısal analiz yapmak için, elimizde iki anahtar kavram var: Bir oyunun model analizi ve oyunun değer analizi.
Feminist Tiyatro - 
23.09.2007
Bu yazıda, Brecht'in tiyatro kuramıyla, feminist tiyatro pratikleri arasında bir bağlantı kurmayı ve feminist eleştirmenlerin Brecht'e yönelttikleri eleştirilere bir cevap oluşturmayı amaçlayan iki makalenin temel argümanları özetlenmekte ve konuya giriş niteliğinde bir tartışma başlatılması hedeflenmektedir. Elin Diamond'a ait "Brechtyen Kuram/ Feminist Kuram" ve Alisa Solomon'a ait "Materyalist Kız" adlı bu makaleler, Mimesis Tiyatro çeviri araştırma dergisinin 12 numaralı Feminist tiyatro özel sayısında yer almaktadır.
Fırat Güllü - 
26.08.2007
Tiyatro'da “epik” kavramı Brecht'in adıyla birlikte anılır. Örneğin Aziz Çalışlar’ın hazırladığı Tiyatro Kavramları Sözlüğü’nde "Epik Tiyatro: Brecht'in bilimsel-ideolojik tiyatro kuramı"dır. Bu konuda en geniş teorik-pratik literatür Brecht tarafından oluşturulduğundan konuya böyle yaklaşılması gayet normaldir.
Rebecca Daniels - 
26.07.2007
Rebecca Daniels’in “Women Stage Directors Speak: Exploring the Influence of Gender on Their Work” isimli kitabından alınmıştır
Fırat Güllü - 
01.06.2007
Tiyatro Boğaziçi sahne üstü eğitim/araştırma çalışmalarını bir süredir "kolektif oyunlaştırma" üzerine kurmakta. Kolektif oyunlaştırma kavramı, yayına hazırlık süreci devam eden bir kitabın, Ömer Faruk Kurhan tarafından kaleme alınan "Minimum Tiyatro" adlı çalışmanın merkezine aldığı "yapmak isteyen herkes için tiyatro" yaklaşımının en önemli öğelerinden birisini oluşturmakta. Bu yazıda, kısaca "Minimum Tiyatro" olarak adlandırılan bu yaklaşıma ilişkin kimi düşünceler okuyucularla paylaşılmaya çalışılacaktır.
Ayşan Sönmez - 
21.12.2006
Bu yazı MİMESİS Tiyatro Çeviri/Araştırma Dergisi Feminist Tiyatro Özel Sayısı'nın giriş yazısıdır.
Özgür Bahçeci - 
21.12.2006
Aşağıdaki metin, kaynakçada belirtilen eserlerden yapılan alıntılar ve derlemelerle oluşturulmuş ve 18 Kasım 2006 tarihinde Tiyatro Boğaziçi'ne aktarım halinde sunulmuştur.
Hilmi Atıl Ünal - 
12.12.2006
Tiyatro Boğaziçi, Temmuz ayından itibaren temel tiyatro metinlerini yeniden ele almaya başladı. Bu çerçevede Aristoteles'in Poetika'sı da ele alındı. Aşağıdaki metin, Eylül ve Ekim aylarında Tiyatro Boğaziçi'nde Poetika üzerine yapılan tartışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
05.12.2006
Franca Rame Milano şehrinin küçük bir kasabası olan Parabiago'da doğdu. Orada doğmuş olması tamamen rastlantıdan ibaretti: O sırada ailesi kasabada bir oyun oynamaktaydı. Babası Domenico, annesi Emilia ve erkek kardeşi, beraberinde halalar, amcalar, kuzenler ve diğer anlaşmalı çalışan aktör ve aktrislerin hepsi Lombardiya ve Piedmont'un köy ve kasabalarında turne yapan gezici bir tiyatro kumpanyasının parçasıydı.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.