Yayınlar

Etiketler

Kültürel Çoğulculuk Dizisi

Osmanlı Kürdistanı - Kürt Tarihi Araştırmaları I Lêkolînên Dîroka Kurd I

“Osmanlı Kürdistanı” kitabı, Cumhuriyet döneminde kriminalize edilerek âdeta tarihten silinmeye çalışılan “Kürdistan” kavramının Osmanlı`daki kullanımı üzerine odaklanmaktadır.

› Detaylı bilgi

Öteki Kürtler: Sömürge Irak`ında Ezidiler

Nelida Fuccaro

Yüzyıllar boyunca şeytana tapanlar olarak adlandırılan, türlü dışlanmışlıklara ve katliamlara maruz kalan Ezidi Kürtleri, çoğu zaman içe kapalı ve yalıtılmış cemaatler olarak algılandı. Yapılan az sayıda incelemede ise, heterodoks inanç sistemlerinden ötürü Ezidileri kemikleşmiş bir toplumsal ve kültürel varlığa sahipmiş gibi gösterme eğilimi oldu.

› Detaylı bilgi

Hînkerê Zîmanê Kurdi

Kürt Talebe Hêvî Cemiyeti

1921 yılında Kürt Talebe Hêvi Cemiyeti’ Kürt geçleri dilini unutmasın, dilini öğrensin diye “Hînkerê Zîmanê Kurdi” isimli kitabı yayınlar. Bilindiği gibi Kürt Talebe Hêvi Cemiyeti 1912 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

› Detaylı bilgi

Vartovyan Kumpanyası ve Yeni Osmanlılar

Fırat Güülü

Osmanlı tiyatrosu tarihi Cumhuriyet sonrasında çeşitli araştırmacılar tarafından ele alındı. Kimileri yaşadıklarını, gördüklerini anlattı; kimileri ise sosyal bilimler alanının bilimsel disiplini içinde hareket etmeye çalıştı...

› Detaylı bilgi

Türkiye Ermenileri Sahnesi ve Çalışanları

Şarasan (Sarkis Tütüncüyan)

İlk bakışta mütevazı görünen, ancak Osmanlı tiyatrosu tarihi araştırmacıları için uzun yıllardır en önemli başvuru kaynağı olmuş olan bu küçük kitapçık, modern tiyatromuzun doğuşunu, isimlerini unuttuğumuz birçok cefakâr sanatçının hayat hikâyeleri üzerine kurulu bir roman tadında anlatmakta.

› Detaylı bilgi

Dayika Wêrîn Û Zarokên Wê

Bertolt Brecht

Dayika Wêrîn Û Zarokên Wê, di dîroka teatroyê de yek ji lîstîkên herî baş ku li dijî şer e. Brecht û hevalên wî di 1939’a de ji dagiriya Naziyan direvin û derbasî Swêd dibin. Piştî vê bi 5 mehan, Almanya Polonyayê îşgal dike.

› Detaylı bilgi

Emir Bedirhan 20. Yüzyılın Başlarında Kürt Milliyetçi Söylemine Bir Örnek

Lütfî (Ahmet Ramiz)

1907 yılında, İstanbul Belediye Başkanı Rıdvan Paşa, bir yol yapımıyla ilgili olarak Bedirhanilerle yaşadığı ihtilaf sonucunda öldürülmüş, ardından, bu olay kullanılarak tüm Bedirhaniler sürgüne gönderilmiştir.

› Detaylı bilgi

E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.