Ülke

Kültürel Çoğulculuk


Sayfa:
Fırat Güllü - 
24.04.2017
Ermenistan ve Türkiye’deTarih ders kitaplarının içerdikleri sorunla açısından büyük benzerlikler taşıdığı tespit edilebilir. Öncelikle bu kitaplarda yer alan tek sesli(single-voiced) milliyetçi anlatıların, öğrencilerin “biz” olarak tanımlanan topluluk dışındaki unsurlara şüpheyle, hatta düşmanlıkla bakmasına yol açacak nüveler içerdiği açıkça görülmekte.
Hekîm Kılıç - 
02.09.2014
10 Haziran’da IŞİD’in Musul’u Irak ordusunun herhangi bir direnişi olmaksızın ele geçirmesi sonrası Kürtler açısından bir takım kritik gelişmeler yaşanmaya başlandı. Musul’da Irak ordusunun elindeki ağır ve gelişmiş silahların IŞİD’in eline geçmesi uzun bir süredir ağır bir ambargo altındaki Rojava açısından büyük bir tehdidin kapıda olduğunun işaretiydi...
Hekim Kılıç - 
08.08.2014
Bu coğrafya ki 1923’ten sonra Türkiye Cumhuriyeti denmeye başlandı, büyük yıkımlar, büyük adaletsizlikler gördü tarihinde. ‘Tek’ler üzerine bina edildi bu ülke; tek dil, tek millet, tek bayrak ve tek din; gerçi yaşadığımız şu son günlerde, şimdilik rafa kaldırılmış gibi duruyor bu ‘tek’ler arasından ‘tek dil’ ibaresi. İşte, bu tekçi sevdalar nedeniyle memlekette insanlar dilleri, inançları yüzünden acılar çekti, halen de çekiyor...
Ali Çiçek - 
01.08.2014
Alacakaranlıkta geçen onca zamandan sonra insanların gördüğü kabuslardan uyanıp bir anda birbirine gülümseyerek günaydın demesi mümkün mü? On yıllar boyunca ete kemiğe işlemiş illet bir hastalığın göz açıp kapayıncaya kadar bünyeyi terk edeceğini söylemek ne kadar gerçekçi?
Abbas Karakaya - 
21.06.2014
Osmanlı-Türk romanında Alevi-Bektaşi imgesi denilince akla ilk gelen roman kuşkusuz Nur Baba’dır. Romanın yazarı Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974), vefatından altı ay kadar önce bir söyleşide romanı hakkında şunları söylemiştir: “O [Nur Baba] bir hayal kırıklığının mahsulüdür.
Robert Fisk - 
15.04.2014
Türkiye tıpkı soykırımı reddettiği gibi bütün bu olanları da reddediyor. Her iki beyan da saçma. Kessab kasabasına baskın yapan El Nusra Cephesi, Irak veya Ürdün’den gelmedi. Eskiden Osmanlı Ermenistan’ı olan bölgenin en ucunda bulunan ve binlerce Ermeninin yaşadığı Kessab, Türkiye’nin Suriye sınırından sadece birkaç mil uzakta. Türkler bu sınırdan –gerek İslamcı gerekse seküler– Suriyeli isyancılara silah sağlıyor.
Muzaffer İris - 
28.04.2013
24 Nisan Ermeniler için soykırım, (medz yeghern) büyük felaket, Süryaniler için ise ‘Seyfo’nun (kılıç) 98. yılı. Bütün dünya deyim yerindeyse Obama’nın yapacağı konuşmayı ‘dört gözle’ bekledi. Acaba soykırım diyecek mi demeyecek mi? Obama’nın Amerika’dan yapacağı siyasi ve ekonomik çıkara dayalı konuşmayı bir kenara bırakıp kendi coğrafyamızda yaşanan acılara değinmek...
Necdet Saraç - 
28.04.2013
Geçen yıl Osman Öcalan’ın ve Şemdin Sakık’ın söylediklerini bu yıl başından itibaren yaşanan gelişmelerle yan yana koyunca “Alevisiz ve solsuz yeni Ortadoğu projesini” özel bir çaba sarfetmeden açıkça görmek mümkün oluyor…

Osman Öcalan, geçtiğimiz yıl verdiği bazı röportajlarda “PKK içerisindeki solcu ve Alevi kesim, ittifak halinde mevcut hükümete karşıdır. Solcu ve Alevi PKK’lılar, AKP’yi başarısız kılmak için baştan beri savaşı dayatıyor. Biz dağlardayken bu kesimi etkisiz kılmıştık.
26.04.2013
Birzamanlar Yayıncılık’ın kurucusu ve yayın yönetmeni Osman Köker’le “Tarihe Yolculuk: Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan Kartpostallar ve Objelerle 20. Yüzyıl Başında Ermeniler” sergisinin ardından soykırım öncesi Anadolu’da Ermenilerin sosyal kültürel ve ekonomik hayattaki rollerini konuştuk.
Av. Nazım Tural - 
14.04.2013
Güney Afrika apartheid sistemi, kabaca söylenecek olursa, 1990-93 yıllarında, De Klerk Hükümeti ile ANC, Afrika Ulusal Kongresi ve diğer siyasi örgütler arasında yürütülen müzakereler sonucu sona erdi ve demokratik düzene geçildi. (Apartheid dönemi için T24’te 18.12.2012 günü yayımlanan, “GA’da Siyahların Apartheid Mücadelesi” başlıklı makaleye bakılabilir.)
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.