Düşünce

Kültür

Kültür dünyası, belki de, özgürlükçü muhalif/eleştirel düşünce ile sistem içi bakış açıları arası çatışmanın en sert ve en görünür olduğu alandır. Fakat, aynı zamanda, bu iki zıt görüşün en fazla birbirine karıştı-rıldı-ğı, özellikle sistemik olanın diğer


Sayfa:
Michael Albert - 
12.12.2008
İnsan olmak, kendini kozmosta bir şekilde konumlandırmayı ve kolektif kimliklere, dilsel ilişkilere ve toplumsal kutlamalara sahip olmayı içerir. İnsanlar çeşit çeşit cemaatler yaratırlar.
Steven Roger Fischer - 
13.02.2008
Diller onları konuşan insanlardan daha sık ölür. Gerçekten de, geçen 50.000 yıllık Avrupa insanlık tarihi, genetik değil, kapsamlı bir dilsel değişime sahne olmuştur. Ders kitapları yaklaşık 5.000 dilin varlığını sürdürdüğünü belirtse de, muhtemelen bugün 4.000’i konuşuluyor ve bu sayı hızla düşüyor.
V. Fırat Bozçalı - 
08.04.2007
Devrimci şiddet meselesine dair düşünürken iki temel soruyu aklımıza getirmek faydalı olabilir: "Devrim kendiliğinden olan bir fenomen midir?" ve "Militarist olmayan bir devrim mümkün müdür?"
Justin Podur - 
25.12.2006
Birazdan karşılaşacağınız metin, 2006 Haziran'ında düzenlenecek olan "Vizyon ve Strateji üzerine Z Oturumları"nda sunulmak üzere hazırlanmıştır ve oldukça şematiktir. Buradaki fikirleri, farklı internet kaynaklarından alınan örneklerle (bkz. şu makale ve şu röportaj) zenginleştirdim.
Hilmi Atıl Ünal - 
03.12.2006
Günümüzde sinema deyince, ilk akla gelen Hollywood oluyor. Hatta bu durum, son 40-50 yıldır bu şekilde varolagelmiş ve artık kanıksanmış bir halde. Hollywood sineması da bu sanıyı boş çıkarmayacak şekilde, sinema piyasasının neredeyse tamamına hakim durumda.
Hilmi Atıl Ünal - 
03.12.2006
Görsel sanatların hepsinde, özellikle sahne sanatlarında sanatın ne amaçla yapıldığı her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmanın odaklandığı soru da "sanat sanat için midir, yoksa sanat toplum için midir?" sorusudur.
Elias Khouri - 
31.07.2006
New York şehri Mayıs ayında PEN Amerika Merkezi’nin düzenlediği ve 100'e yakın ünlü yazar, akademisyen ve gazetecinin katıldığı “İnanç ve Sağduyu” konulu uluslararası edebiyat festivaline ev sahipliği yaptı. Salman Rushdie, Chinua Achebe, Toni Morrison, Zadie Smith, Orhan Pamuk, Margaret Atwood, Jhumpa Lahiri ve Henning Mankell gibi isimleri bir arada görmek edebiyat düşkünleri için hayli heyecan vericiydi doğrusu.
Edward Said - 
09.07.2006
Samuel Huntington’un “Medeniyetler Çatışması“ adlı makalesi 1993 yılında Foreign Affairs dergisinin Yaz sayısında yayınlandığıda çok kısa sürede hiç beklenmedik bir şekilde dikkat ve tepki topladı.
Derya Demirler - 
14.11.2005
Paris banliyölerinde iki Müslüman gencin polisten kaçarken saklandıkları trafoda elektrik akımına kapılarak ölmeleriyle 27 Ekim'de patlak veren isyan durmuyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.