Müzik

Konserler


Burcu Yankın, S. Gürkan Çakar - 
01.10.2012
Kardeş Türküler projemizin artık geleneksel bir hale gelen Harbiye Açıkhava Tiyatrosu gösterisi bu yıl “Hepimiz” adıyla 6 Eylül akşamı gerçekleşti. Önümüzdeki sene 20. yılını kutlayacak olan biz Kardeş Türküler için bu gösteri ayrı bir anlam taşıyordu.
Fehmiye Çelik - 
13.11.2011
2011, Türkiye’den Almanya’ya Göçün 50. yılı… 31 Ekim 1961 günü, Türkiye ile Almanya arasında işgücü alımına resmiyet kazandıran bir anlaşma imzalanmış. Türkiye’den söz konusu anlaşma çerçevesinde gelenlerin sayısı 1961 yılında 7000’i bulmuş. O günden bugüne aradan 50 yıl geçmiş ve bu yıl, Almanya’da konuya ilişkin çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) da bu çerçevede, Ekim ayının ilk haftası farklı tarihlerde, farklı şehirlerde (Duisburg, Hamburg ve Stuttgart) Kardeş Türküler konserleri organize etti.
Ayhan Akkaya - 
14.10.2011
Bilindiği gibi yaklaşık yirmi yıldır bu coğrafyada yaşayan farklı kültürlerin arasından sesleniyor ve dil, inanç ya da cinsel yönelim farklılıklarından güç almaya çalışan her türlü ayrımcılığa; insanlar arasında oluşturulan eşitsizliğe; dayatılan adaletsizliklere ve yoksulluğa karşı sesimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Gösterilerimizde, tekçi anlayışlara karşı çeşitliliğin zenginliğini öne çıkartıyor; çokkültürlü yaşamın ipuçlarını arıyoruz...
Fehmiye Çelik - 
06.10.2011
Savaşa, savaş tacirlerine, savaş kışkırtıcılarına karşı barışın sesini bir kez daha yükseltebilmek ve özgürlük şarkılarımızı bu kez Mardin’de seslendirmek için, Kardeş Türküler olarak 23 Eylül Cuma günü, Mardin 23 Kasım Şehir Stadyumu’a doğru yola çıkıyoruz.
Feryal Öney - 
27.09.2011
Geçtiğimiz haftasonu, Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin organize ettiği bir konser için Mardin’deydik.. Konser boyunca üniversite gençlerinin coşkusunu, enerjisini görmek, memlekette tüm yaşananlara rağmen ‘yeni gün’ü umutla bekleyen insanların olduğunu bilmek, her seferinde olduğu gibi, içimizi serinletti..
Burcu Yıldız, Mehmet Özveren - 
05.01.2009
10-14 Aralık tarihlerinde Kardeş Türküler, Sayat Nova Korosu ve BGST Dansçıları olarak 68 kişilik bir ekip 'dansların, şarkıların, şiirlerin yol göstericiliğinde tüm sınırlar kalkar, engeller aşılır' inancıyla Ermenistan’a giden kardeşlik yollarına düştük.
Fehmiye Çelik - 
23.10.2007
Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği’nin öncü çabaları eşliğinde ve büyük bir coşku ve inançla gerçekleştirilen Yeşil Yayla Festivali’nin ikincisi, bu yıl Temmuz ayı içinde gerçekleşti.
Tolgahan Çoğulu - 
25.06.2007
Bilkent Üniversitesi 2. Türkiye Gitar Buluşması, 8. Uluslararası ODTÜ Gitar Festivali, Boğaziçi Gitar Günleri, 8. Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Günleri, Aksanat Gitar Günleri, ünlü yerli ve yabancı gitaristlerin orkestralarla konserleri, ustalık sınıfları ve diğer gitar konserleri… Bütün bu etkinlikler 2007 yılının ilk yarısında gerçekleşti. Çok uzak değil, yirmi sene önce aynı zaman diliminde belki de birkaç tane klasik gitar konseri düzenleniyordu.
Ülker Uncu - 
19.09.2006
Lozan Mübadilleri Vakfı korosu 31 Ağustos’ta Midilli’de bir konser verdi. Türkçe-Rumca şarkılardan oluşan konser, Midilli’li mübadillerin kurduğu “Egede Bir Arada Varolma ve İletişim Platformu ( Siniparksi) ve Apano Skala (Yukarı İskele) Göçmen Derneği’nin davetiyle gerçekleşti.
Feryal Öney, Ülker Uncu - 
10.09.2006
Ortaya çıktığı günden bu yana "halkların kardeşliği" dramaturjisini temel alan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) "Kardeş Türküler" projesinin -yaklaşık yedi yıldır- Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sergilendiği gösterilerde, bu toprakların şarkı ve danslarını birlikte sergileyerek halkların barış içinde bir arada yaşama isteğini vurgulamaya çalışmaktayız.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.