Tiyatro

Kolektif Oyunlaştırma


Hekim Kılıç - 
10.10.2016
BGST çalışanlar tiyatrosu bölgesi olarak halihazırda oyunlaştırmaya dönük elimizdeki 3 sahne taslağı üzerinden detay çalışmalarımız sürmekte olup önümüzdeki günlerde de oyunun finali olarak tasarladığımız 4.sahnenin (Mahkeme) taslağını oluşturarak prodüksiyon sürecine girmeyi planlıyoruz. Yine bu süreç içinde metin düzenlemesi, sahneler arası geçiş ve oyun üslubuna dair çalışmalara ağırlık vererek 2017 yılının başında oyunu sahnelemeyi hedeflemekteyiz.
04.06.2016
Bgst Tiyatro olarak yürüttüğümüz kolektif oyunlaştırma çalışmasında, yakın Türkiye tarihi bağlamında, yargının siyasallaşması, akademik özgürlük, entelektüel sorumluluk, medya ve ifade özgürlüğüne müdahaleler çalışmamızın temel araştırma başlıkları olarak belirlenmişti. Bu bağlamda yapılan okuma ve araştırmaların yanı sıra, zaman zaman bazı profesyonellerle bazen kayıt dışı bazen yayınlanmak üzere söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda Bgst Tiyatro üyesi Hilal Balın, Cumhuriyet Gazetesi ekonomi haberleri müdür yardımcısı Şehriban Kıraç ile gerçekleştirdiği söyleşiyi aktarıyoruz.
Fırat Kuyurtar - 
13.01.2016
AKP, siyasal iktidar sahnesine çıktığından bu yana, kısaca iktidar olma, iktidarda kalma ve sonrasında iktidarını korumak için devlet içindeki çeşitli güç odakları ile işbirliği içine girdiği dönemlerden geçerek şu anki var olma haline yani devletle bütünleştiği bugünkü konumuna geldi.
Minimum Tiyatro Çalışması 2015

Haftada​ bir gün biraraya gelerek, hobi faaliyetinin ya da kurs düzeyinin ötesine geçen, entelektüel derinlik iddiasına sahip​,​ ​verimli ​bir tiyatro pratiği örgütlemek mümkün mü? Tiyatro faaliyetini amatör olarak sürdüren sanaçılar, profesyonel​ süreçleri​ taklid​ etmeye​ mecbur mu? Sanat alanı dışında çalışan insanların, kültür sanat alanında kendilerine atfedilen tüketici rolünün dışına çıkmaları, dahası üretkenliği sürekli hale getirmeleri olası mı? İş yerlerinde örgütlenen rekabetçi ilişki kiplerini redderek kolektif bir çalışma modeli inşa etmek gerçekçi mi? Yapmak isteyen herkesin altenatif bir tiyatro pratiği inşa edebileceğini savunan Minimum Tiyatro[*] konsepti,  sorulan bu sorulara olumlu yanıtlar aramayı ilke ediniyor.

Tiyatro Boğaziçi bünyesinde, 2014 yılının Aralık ayında biraraya gelen amatör tiyatrocular, Minimum Tiyatro konsepti ile kuramsal ve sahnelemeye dönük çalışmalar yürütmeye başladı. Çalışma alanı, Kolektif Oyunlaştırma faaliyetine yönelik entelektüel bir derinlik yakalama hedefi ile Poetika ve Natyasastra üzerine bir okuma araştırma çalışması yürütecek. ​Yanı sıra, kadronun oluşturduğu anlatılar bir oyunlaştırma faaliyeti çerçevesinde sahnede denenecek. Çalışma süreci boyunca yürüteceğimiz k​uramsal ​araştırmalar, ​kadro tarafından üretilecek ​özgün yazılar​ ve sahne çalışmaları sırasında somutlaştırılan tartışma noktaları bgst.org sitesinde paylaşı​lacak​.

Çalışmanın kısa vadeli hedefi Mayıs ayında İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’nde yapılan kuramsal araştırmaların ve sahneleme çalışmasının ​sunumunun yapılmasıdır.(1)

Minimum Tiyatro konsepti ilk olarak Ömer F. Kurhan tarafından sendika tiyatrosu alanında yürütülen bir çalışma referans gösterilerek 2007 yılında ortaya atılmıştır. Biz, Siz, Onlar ve Şirket Hikayeleri adlı oyunlar, Tiyatro Boğaziçi’nin Minimum Tiyatro konseptini merkeze alarak oluşturduğu oyunlardır.


› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/kolektif-oyunlastirma

Paylaş:
Senem Han - 
27.03.2015
Anlatıları önceki süreçte detaylı olarak analiz etmiş ancak “Hangi anlatı üzerinden oyunlaştırma çalışması yapacağımıza nasıl karar vereceğiz?” sorusunu henüz yanıtlayamamıştık. Bu aşamada yaptığımız değerlendirmelerin sezgisel ve subjektif olmaması için yeni değerlendirme kriterleri belirleme ihtiyacı hissettik. Yürütülen tartışmalar sonucunda elimizdeki anlatı havuzundan hangi anlatının oyunlaştırma aşamasına taşınacağına karar vermek için aşağıdaki kriterleri belirledik:
Özgür Çiçek - 
29.01.2015
Yaklaşık iki ay önce başlayan yeni çalışma döneminde amatör alanda konumlanan tiyatrocular bir yandan geçmiş dönemdeki sorunları tartışırken bir yandan da tartışmaların içinde boğulmamak ve sorunlarla pratik alanda yüzleşmek için tiyatral çalışmayı başlatma kararı aldı. Çalışma, kadronun genel eğilimi ile “oyunlaştırma” alanına yoğunlaştırıldı.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.