Düşünce

Katılımcı Ekonomi


Sayfa:
Ali K. Saysel - 
27.11.2013
Müştereklerin savunulması, geri kazanılması, yaratılması ve yaşatılması, artan neo-liberal baskıya karşı durabilmek ve insanların rızkını, doğayı ve gelecek kuşakları koruyabilmek için bir ihtiyaç. Gidişatı tersine çevirebilmek, bu mücadelede ciddi kazanımlar elde edebilmek, gerçek bir değişim yaratabilmek için azımsanmayacak bir nüfusun, milyonların bu mücadeleye katılması gerekiyor.
Michael Albert - 
07.07.2013
Ben korkunun, kitle hareketlerinin dağıtılmasında güçlü bir rol oynadığı kanısında değilim. Peki o zaman hayal kırıklığına ne yol açıyor? Bu kadar insan harekete katılırken zamanla sayının azalmasının nedeni ne? Bu soruya verilecek cevap diğer tarafın ne yaptığıyla değil, bizim tarafın ne yaptığıyla veya ne yapmadığıyla alakalıdır.
Michael Albert - 
01.07.2013
Kimi öngörülemez damlalar yeterli sayıda insanın eyleme geçmesine ve onlarla beraber diğer pek çok insanın da eyleme geçmesine yol açar. Bir gecede olan bitenin daha farkında, daha bilinçli ve daha ahlaklı olmayız. Fakat bir gecede daha umutlu oluruz. İnsanlar bir anda karamsarlıktan sıyrılıp coşkulu olabilirler. Umutlu olanlar itirazlarıyla caddeleri doldururlar. Belirli bir eşik aşıldığında...
18.10.2011
“Dünyada her yıl milyonlarca kişi açlıktan ölüyorsa, bu kriz değil mi?.. İnsanlar onurlu bir yaşam süremiyorsa, bu kriz değil mi?.. Ana akım medya için yoksulların bir kıymeti harbiyesi yok. Ama ekonomiyi hıçkırık tutsa, ekonominin karnı ağrısa, zenginleri de etkileyecek duruma gelse, işte o zaman buna kriz deniyor. Kriz tabii ki yoksulları, güçsüzleri de etkiliyor ama zenginleri de etkilediği için kriz diyoruz.”
Taylan Doğan - 
29.09.2011
BGST Yayınları olarak 8-11 Eylül tarihleri arasında Michael Albert’i Türkiye’ye davet etmiş ve BDP İstanbul Siyaset Akademisi ve Demokratik Toplum Kongresi’yle (DTK) birlikte İstanbul ve Diyarbakır’da “katılımcı ekonomi ve demokratik özerklik” başlıklı etkinlikler düzenlemiştik.
Taylan Doğan - 
20.09.2011
8-10 Eylül (2011) tarihleri arasında BGST Yayınları olarak İstanbul BDP Siyaset Akademisi ve Demokratik Toplum Kongresi’yle (DTK) ortaklaşa bir etkinlik düzenleyerek Michael Albert’i Türkiye’ye davet etmiştik. Michael Albert, İstanbul ve Diyarbakır’da “Katılımcı Ekonomi ve Demokratik Özerklik” başlığıyla iki konferans vermiş, Diyarbakır’da alternatif ekonomik örgütlenmelerin ve mahalle meclislerinin kurumsal düzeydeki temsilcileriyle bir atölyeye düzenlemişti. Aşağıdaki belgeleri, Michael Albert Türkiye’ye gelmeden önce Demokratik Özerklik (DÖ) çalışmaları hakkında kendisini bilgilendirmek amacıyla hazırlamıştık. Bunları okurlarla paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum.
Taylan Doğan - 
19.09.2011
68 döneminde ABD’de öğrenci hareketinde aktif roller üstlenen ve özellikle 80-90’lı yıllarda alternatif yayıncılık alanında önemli örneklerin –muhalif bir yayınevi, kapsamlı bir internet sitesi (1) – oluşumuna katılan M. Albert, 2000’lerde “katılımcı ekonomi” vizyonunu ortaya atmış ve dünya çapında tartışmaya açmıştı. Daha sonra, başka düşünürlerin de katkısıyla, bu ekonomi modelini “katılımcı toplum” adıyla toplumsal cinsiyet, ırk-kültür-cemaatler, yönetim biçimi, sanat-sanatçılar gibi toplumsal yaşamın diğer alanlarına genişletme çabasına girişmişti...
Tom Wetzel - 
15.12.2009
20. Yüzyıl’ın başlarında radikal işyeri aktivistleri, sıradan işçiler tarafından öz-yönetilen işyeri örgütlerini veya sendikaları kurup üretimi kontrol eden patronlarına meydan okurken, “eski toplumun kabuğu içerisinde yenisini” inşa ettiklerini söylüyorlardı. Sendikanın veya örgütün sıradan işçiler tarafından öz-yönetilmesini, işçilerin pazar dışı, kapitalizm sonrası bir toplumda üretimi yöneteceği taban oluşumlarının ilk belirtisi olarak görüyorlardı.
Jerry Fresia - 
08.12.2009
Sanatın son yüz yıllık tarihi, ürünün, eserin tarihi olarak değil de sektörümüzün nasıl yönetildiğinin tarihi olarak ele alındığında, sanat ürünlerinin dağıtımında, tanımlanmasında ve oluşumunda, haliyle bizim kim olduğumuz hususunda, yatırımcıların artan egemenliğinin bir tarihidir.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.