Yayınlar

Etiketler

Kardeş Türküler - 15 Yılın Öyküsü

Kardeş Türküler projesinin 15 yıllık yolculuğu, dönemin toplumsal ve kültürel yaşamıyla birlikte ele alınıp yorumlanarak “Kardeş Türküler 15 Yılın Öyküsü” adı altında kitaplaştırıldı. Ortaya çıktığı ilk günden bugüne projede olan kişilerin deneyimleri doğrultusunda yazılan yazılar, dönemin sosyal ve kültürel arka planına odaklanan söyleşiler, projenin çeşitli aşamalarına katkıda bulunmuş kişilere ait tanıklıklar, değerlendirmeler, fotoğraflar ve çeşitli belgeler eşliğinde hazırlanan kitap, 24 Haziran 2008 tarihinde okurlarla buluştu. 

Kültürel çoğulcu dünya görüşünün yaşadığımız coğrafyaya katacağı zenginliklere dair önemli açılımlar sunan kitabın giriş yazısında geçen cümleler, Kardeş Türküler’in 15 yıllık yolculuğundaki yol haritasını ve hedeflenen menzili en yalın haliyle özetleyiveriyor:

“... İlkokulda, barış bize iki savaş arasında yapılan antlaşmalara atılan bir imza olarak öğretildi. Kardeşlik ise hep çocuklara özgüydü; büyüdükçe ne oluyorsa oluyor ve sözcük dağarcıklarından siliniveriyordu...

Kardeş Türküler, barış ve kardeşliğin sürekli kılınabileceğine olan inançtır...

Kardeşlik, geçmişte yaşanan güzel günlere bir gönderme olduğu kadar, geçmişi yanına alıp bütün kimlik ve kültürlerin eşit ifade hakkına sahip olduğu özgür yarınlara akan bir gelecek olmalıdır.  

Kardeş Türküler, yarınlara yönelik bir arayıştır...”

 

İÇİNDEKİLER

kardeş türküler 15 yılın öyküsü

Şarkılar Kardeşlik Yollarında, Ülker Uncu
Kardeş Türküler Projesinin Müzikal Olanakları, Vedat Yıldırım
Kardeş Türküler - Kardeş Danslar, Gökhan Gökçen, Levent Soy
“Kınamızı Soldurana, Gülümüzü Kurutana...” Kadınların Dilinden, Sesinden, Telinden..., Fehmiye Çelik, Feryal Öney
Kardeş Türküler Projesi ve Bir Perspektif Olarak Kültürel Çoğulculuk, Diler Özer

kardeş türküler’i anlattılar

Kullanmadan Önce İyice Çalkalayınız, Derya Bengi
Kardeş Türküler, Martin Stokes
Kendiliğinden Politik Bir Müzik Tavrı, Orhan Kahyaoğlu
Kültürel Küreselleşme Dinamiğinde Kardeş Türküler Projesine Bakmak, Orhan Tekelioğlu

e-ziyaretler

söyleşiler; ‘90’lı yıllardan günümüze yaşananlar, tanıklıklar

Ahmet Altınel, Arif Sağ, Aynur Doğan, Barış Dönmez-Gerçek Taşlıoğlu, Behzat Doletabadi, Berîvan Akyol, Birol Topaloğlu-Ayşenur Kolivar, Bülent Forta, Erdal Erzincan, Erkan Oğur, Ezel AkayFerhat Güneş-Ömer AvcıGörgün TanerHasan SaltıkHava Karadaş,İberya Özkan-Kenan Yaşarİlkay AkkayaMelih DuyguluMetin-Kemal KahramanMuammer KetencoğluPakrat EstukyanSarıköylü Tevfik ÇekiçSelim HubeşŞivan Perwer Turhan Yapıştıran - İbrahim Rojhilat, Zafer Yörük.

belgeler

Basında Kardeş Türküler 
Afişler 
Diskografi






E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.