Ekoloji

İklim Değişimi


Sayfa:
Naomi Klein - 
03.06.2015
İklim değişikliği hareketi daha adil bir ekonomik sisteme geçmek için kendisinin en iyi imkan olduğunu gösterebilirse, daha fazla ve iyi iş kolu yaratabilirse, daha iyi sosyal eşitlik sağlayabilirse, daha fazla ve iyi sosyal hizmetler, kamu taşımacılığı, insanların günlük hayat standardını arttıran tüm bu şeyleri sağlayabilirse, insanlar bunun için savaşmaya hazır olur.
Ali K. Saysel - 
29.12.2014
Naomi Klein, Bu Herşeyi Değiştirir’in ikinci kısmında iklim değişikline sahte çözüm arayışlarnı ele alıyor: Büyük şirketlerle birlikte fosil yakıt çıkaran çevre kuruluşları, yüksek siyaset salonlarında koşturan sivil toplum teknokratları, çevre hareketine göz kırpıp sonra yarı yolda bırakan büyük iş adamları, iş adamlarının verdiği maddi teşviklerin peşinden koşan teknik yenilikçi müteşebbisler.
18.12.2014
İklim değişikliği inkârcılarıyla takılmaya başladıktan sonra gördüm ki onlar, iklim değişikliği gerçekse mevcut ekonomik sistemin devam edemeyeceğini biliyorlar. Kolektif eylem ve kuvvetli regülasyon gerektiren iklim değişikliği gibi bir krizle karşı karşıyaysan, “piyasaları regüle etmeyelim”, “isteğim kadar kâr edeyim” gibi fikirlere sarılamazsın. Salımları o kadar derin azaltmamız gerekiyor ki, bu serbest piyasa kapitalizminin tüm büyüme modelini tehdit ediyor.
Ali K. Saysel - 
26.11.2014
Naomi Klein son kitabında iklim değişikliğinin toplumsal hareketler için birleştirici gücüne vurgu yapıyor. “Sorunlar arasındaki bağlantılar daha iyi anlaşıldığında, iklim krizinin güçlü bir kitle hareketinin temelini oluşturacağına inanıyorum.”
Ali K. Saysel - 
23.09.2014
İklim problemine karşı bu kadar geniş bir koalisyon daha önce bir araya gelmedi. İklim değişikliğinden şiddetle etkilenenler, gelecekten kaygı duyanlar, yeşil dönüşümle birlikte bugünden kazançlı çıkacaklarına inanlar, tümü birden bu koalisyonun bir parçası.
Ali K. Saysel - 
22.09.2014
Dünya devletlerinin başkan, cumhurbaşkanı düzeyinde temsil edileceği bu olağanüstü, sıra dışı toplantının anlamı, iklim değişikliğinin erken ve zayıf etkilerinin hissedilmeye başladığı, buna rağmen binlerce can kaybının, milyarlarca dolar mal kaybının yaşandığı bir dünyada dünya liderlerini ciddiyete davet etmek. Oyunun sonuna gelindiğini hatırlatmak.
Göksel Şahin - 
16.09.2014
23 Eylül'de New York'ta BM iklim zirvesi yapılacak; 20 - 21 Eylül tarihlerinde dünyanın her tarafında iklim değişikliğinin etkilerini yaşayan ve artık harekete geçilmesini isteyen milyonlar ise sokaklara çıkacak.
Robin Hahnel - 
07.01.2014
Bu yazı, Şubat 2014'te BGST tarafından yayımlanacak olan "Yeşil İktisat: Ekolojik Krize Karşı Koymak" adlı kitaba sonsöz olarak yazılmıştır. İklim müzakerelerinin 2009 Kopenhag sonrasındaki seyri iyimser olmak için pek neden sunmuyor. Yine de, ülkeler 2015 Paris öncesinde salım azaltım hedefleri beyan etmeyi kabul ettiler. Bu küresel iklim adaleti hareketi için önemli bir fırsat.
Bill McKibben - 
30.11.2012
Kaya gazı çıkarma gerçekten önemli. Bilim insanlarının güvenle yakabileceğimizi söylediğinden çok daha fazla karbon temelli enerji kaynağı zaten varken, bir de bu yenisi çıktı. Bunu bile bile daha fazlasını bulmak için gidip kayaları parçalamanın hiçbir anlamı yok. Doğal gaz, üretim sürecinde sızan metan nedeniyle büyük bir tehlike. Metan, molekül başına düşen etki miktarına baktığımızda, o çok endişe ettiğimiz karbondioksitten 23 kat daha etkili bir sera gazı.
Focus on Global South - 
29.11.2012
İnsanlık zamanını tüketmekte. Eğer önümüzdeki beş yıl içerisinde ciddi ve gerçek seragazı salımı azaltımları gerçekleşmezse iklim değişikliğinin etkileri Sandy Kasırgası ve Hindistan, Rusya, Filipinler ve Afrika’da geçtiğimiz yıl gördüğümüz iklim değişikliği ilişkili olaylardan on kat daha kötü durumlara neden olacak. Bu halihazırda 0.8ºC’lik bir küresel ısınmayla başımıza gelen durumken, devam etmekte olan iklim müzakelerinin yönü ise bizleri 4ºC ile 8ºC arası bir senaryoya sürüklüyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.