Düşünce

İfade Özgürlüğü


İfade Özgürlüğü için İstanbul Buluşması Konuşması

Daha önceki oturumların birinin başlığı Cogito, yani “Düşünüyorum” idi. Bu, düşünme hakkının düşüncelerini özgürce ifade etme hakkından daha temel bir hak olduğuna ilişkin faydalı bir hatırlatma olabilir. Bu hakka dahi meydan okunmuştur. Örneğin bu ülkede… Sanırım en ünlü vaka “düşünce suçu” işlediği suçlamasıyla yıllarca hapis yatan İsmail Beşikçi’nin durumudur. Daha da kötüsü düşüncelerini kelimelere döktüğü ve Suriye, İran ve Irak’ta ve son olarak da Türkiye’de Kürtlere karşı işlenen suçları belgelemeye cesaret ettiği için affedilemez bir suç işlemiştir.

Eminim ki olguları benden daha iyi biliyorsunuz, dolayısıyla bunları tekrar gözden geçirmeyeceğim. Bu cesur ve onurlu adam cezasını Rusya’da, ya da Şah’ın devrilmesinden sonra İran’da ya da başka bir düşman devlette çekiyorsa uluslararası bir üne ve onura sahip olacak ve ona azap çektirenlere yönelecek öfke sınır tanımayacaktı. Ancak bu durumda böyle olmadı. Bunun sebeplerinden biri, suçları arasında ABD İfade Özgürlüğü Vakfı tarafından verilen 20,000 dolarlık ödülü, Türkiye’nin [Kürtlere] uyguladığı baskıya Washington’un verdiği desteği protesto etmek için reddetmesinin bulunmasıdır. Saygıdeğer insanlar için bu, Orwell’in Hayvanlar Çiftliği romanı için dün sözünü ettiğim basılmamış önsözündeki bir ifadesini kullanacak olursak, dile getirilmesi “yakışık almayacak” bir konudur. Tabii ki, Clinton’ın güneydoğudaki devlet terörünün şok edici seviyelere çıktığı 1990’larda silahların
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/ifade-ozgurluu/ifade-ozgurluu-icin-istanbul-bulumas-konumas

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.