Düşünce

İfade Özgürlüğü


Sayfa:
Ülker Uncu  - 
07.10.2012
Siyah Bant ve DEPO, 29 Eylül 2012'de Cezayir Salon'da ''Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür'' başlıklı bir toplantı düzenledi. Toplantı çeşitli sanat dallarından sanatçıların karşılaştığı ifade özgürlüğü engellerini ve sansürü örneklerle tartışması ve sansür ve ifade özgürlüğü engellemeleri ile karşılaşan sanatçıların neler yapacağına dair öneriler üretmeye çalışması açısından önemliydi.
Şebnem Keniş - 
26.01.2011
Ana-akım medyada pek yer bulamasa da 21 Ocak günü bağımsız haber ajansları sayesinde ulaşabildiğimiz bir haber1, eşcinselliğin hastalık olduğuna dair açıklama yapan 21 örgüt aleyhine yapılan suç duyurusu hakkında ifade özgürlüğü gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı verildiğini duyurdu. Bu yazıda, bu kararı ele alarak ifade özgürlüğünün sınırları üzerine bir tartışma yürütmeye çalışacağım. Meselenin geçmişini hatırlamakta fayda var.
Noam Chomsky - 
30.10.2010
Bu sabahki kısa açılış konuşmasında görüşlerimi kısaca aktarırken, can alıcı bir husustan, hakların genellikle verilmediği, adanmış ve bilinçli toplumsal mücadele ile kazanıldığı gerçeğinden bahsettim. Bu, ifade özgürlüğü gibi temel bir ilkeyi de kapsar.
Noam Chomsky - 
10.10.2010
Daha önceki oturumların birinin başlığı Cogito, yani “Düşünüyorum” idi. Bu, düşünme hakkının düşüncelerini özgürce ifade etme hakkından daha temel bir hak olduğuna ilişkin faydalı bir hatırlatma olabilir. Bu hakka dahi meydan okunmuştur.
Taylan Doğan - 
08.08.2010
Yeni TMK, 90’lı yıllarda bile görülmeyen bir baskı biçimi geliştirdi. Eskiden Kürt sorunuyla ilgili konularda yazı yazdığınız veya konuştuğunuz zaman çoğunlukla “bölücülük propagandası” yapmaktan yargılanıyordunuz.
Taylan Tosun - 
27.12.2009
4-5 Aralık’ta Ankara’da 5. Ulusal Yayıncılık Kongresi düzenlendi. Sonuncusu 1998’de düzenlenen Kongre’de yayıncılığa ilişkin pek çok konu ele alındı.
Büşra Ersanlı - 
30.10.2009
İfade etmek eyleminin başlıca nesnel aracı dildir. Özellikle anadil hakkı dilin paylaşılan toplumsal ve kültürel niteliği itibariyle sadece bireysel değil bir kolektif haktır, topluluk olarak, bir halk olarak varolma hakkıdır. Kürtçe’yi kullanmak bireysel bir hak olarak bile yıllarca yok sayılmış olduğu için güçlenen bir kolektif ifade özgürlüğü sorunu/talebi haline gelmiştir.
Ergun Aydınoğlu - 
17.10.2009
Geçen haftaların gazetelerinde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yaşanan ilginç bir akademik atama (ya da atanmama) hikâyesi yer aldı. Haberler, bu üniversitenin İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’ne öğretim görevlisi olmak üzere başvuran Özgür Sevgi Göral’ın atamasının, siyasal gerekçelerle reddedilişi üzerineydi.
Taylan Doğan, Doğan Gürpınar, Eren Keskin - 
03.06.2009
Ben yaklaşık olarak 1990 yılından beri insan hakları hareketinin içindeyim ve 91-92 yıllarından itibaren de sürekli yargılanıyorum. Yargılanmalarımın nedeni esas olarak hep insan hakları hareketi içinde yaptığımız çalışmalar oldu.
Rober Koptaş, Taner Koçak - 
11.01.2009
Tüm Türkiye nüfusu için çeşitli düzeylerde ifade özgürlüğü sorunlarından söz etmek olası. Ermeni kökenli vatandaşlar bu genel sorunlara Türkiyeli olmak bağlamında zaten maruz kalıyorlar. Sizinle bu kesimin “Ermeni” olmak bağlamında yaşadığı ifade özgürlüğü kısıtlamalarını, çeşitli eksenlere ayırarak konuşmak istiyoruz.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.