Ekoloji

Halk Sağlığı


Sayfa:
Ali K. Saysel - 
25.05.2013
Mersin’de el konulan 25.000 ton pirinç... savcılığın ithalatçı firma sahibi ve yöneticileri aleyhine, 5 ila 12 yıl hapis cezası talebiyle hazırladığı iddianame... yeterli delil oluşturabilmek için o laboratuvardan bu laboratuvara gönderilen pirinç numuneleri... İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görevden alınan akademisyen... yanlışlanan analiz raporu... en nihayetinde İTÜ’ye vakadan tümüyle el çektiren bir süreç.
Ali K. Saysel - 
18.05.2011
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Kocaeli-Dilovası organize sanayi bölgesinde yıllardan beri yaşanmakta olan skandal boyutlardaki toksik-kanserojen kirlilik üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Dilovası Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından yargı yoluyla taciz ediliyor.
Samuel S. Epstein ve Wenonah Hauter - 
17.09.2009
Bakteriyel gıda zehirlenmesi, tehlikeli ışınlama teknolojileriyle değil gecikilmiş temel temizlik önlemlerin alınması ile kolayca önlenebilir. Güçlü hükümet desteğine sahip olan gıda ve nükleer sanayileri, geniş ölçekli bir gıda ışınlaması programını kabul ettirmek için kısa süre önce ortaya çıkan E.coli 0157 patojenik et zehirlenmesi salgınını kullanmaktadır.
Kanser Önleme Koalisyonu - 
15.08.2009
2005’de yaklaşık 200’lük fare grupları ve normal insan beslenme seviyelerinden düşük dozlarla yapılan son derece hassas ömür-boyu beslenme testlerinde saygın bir kurum olan Italyan Ramazzini Vakfı aspartamın kesin bir şekilde kanserojen olduğunu doğrulamıştır. Tatlandırıcıyla beslenen deney farelerinin lenf bezleri, beyin ve böbrek de dahil olmak üzere bir çok organında yüksek oranda kanser oluşmuştur.
Dr. Rosalie Bertell - 
19.06.2009
Işınlanmış baharatlar Türkiye’de bakkal/market raflarını doldurmaya başladı. Bir Ankara firması olan Bağdat Baharat’ın başlattığı ışınlanmış baharat satma uygulaması, İstanbul’a da sıçrayarak önce Migros ve Şok marka baharat paketleri piyasaya çıktı hemen ardından da Arifoğlu firması ışınlama kampanyasına hız verdi.
Tayfun Özkaya - 
30.04.2009
Uzmanlar uzun yıllardır büyük boyutlu hayvancılık işletmelerinin yeni yüksek derecede zararlı grip suşlarının ortaya çıkışı ve yayılması için mükemmel bir çoğalma ortamı yarattığı konusunda uyarılar yapıyorlardı. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitülerinden (NIH) bir uzman 2006 yılında “yoğunlaştırılmış hayvan besleme işlemlerinin çok sayıda hayvanı bir araya getirmesi nedeniyle, virüslerin karışması ve iletilmesini kolaylaştığını” söylemişti.
Samuel S. Epstein - 
23.01.2009
Basın Bildirisi/CHICAGO, 23 Ocak 2009/ -- Barack Obama daha yeni Başkan olduğu halde kapsamlı bir kanser planı geliştirmiştir. Onkolojiye güçlü bir vurgu yapılan planda, önleme ve geniş bir yelpazedeki önlenebilir kanser nedenlerine hiç değinilmemesi rahatsız edicidir.
Seçil Özenç - 
20.06.2008
20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazası Çernobil’in ardından radyasyon, toplumun gündeminde önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bu kaza, kamuoyunun radyasyonla ilgili pek çok kavram ve bilgi ile tanışmasına vesile oldu. Çernobil faciasının insanlar üzerinde yarattığı kalıcı zararlı etkiler, birçokları tarafından temiz ve çevre dostu bir enerji türü olarak tanımlanan nükleer enerjiye karşı tepkilerin artmasına neden oldu.
Samuel S. Epstein ve Quentin D. Young - 
24.03.2008
Menopoz-öncesindeki ABD'li kadınların yüzde yirmisi, genital bölgeleri, pedleri [sanitary pad] ya da doğum kontrol diyaframlarında düzenli olarak kozmetik talk pudrası kullanmaktadır. Johnson&Johnson; tarafından üretilen, Osco ve Walgreens gibi eczane zincirleri ve diğer eczaneler tarafından satışa sunulan, sözüm ona genital kokuları bastıran talk pudralarını kullanmaları konusunda kadınların aklı reklâmlarla çelinmeye devam edilmektedir.
Kanser Önleme Koalisyonu - 
25.02.2008
Kanser Önleme Koalisyonu’nun bugün yaptığı uyarıya göre, Eli Lilly tarafından 1997’den beri pazarlanan osteoporoz (kemik erimesi) ilacı Evista (raloxifene) alan kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riski artmaktadır. Kanser Önleme Koalisyonu Başkanı Dr. Samuel S. Epstein’ın belirttiğine göre, “Evista’nın yumurtalık kanseri riski arz ettiğine dair çok sayıda bilimsel kanıt vardır. Ayrıca şunu da biliyoruz ki Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) bu riskleri bilmezden gelmektedir.”
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.