Dünya

Dünya/ Hakkında
Dünya Gündemi Hakkında

11 Eylül olaylarının ardından ABD'nin Afganistan'ı işgal etmesi ile başlayan ve Irak işgali ile devam eden süreç yaşadığımız coğrafyada kaotik değişikliklere neden oldu. ABD saldırganlığı, bölgeye Afganistan işgali ile başlayan, Irak işgali ile devam bir savaş ve gözyaşı rüzgarı getirdi. İran'ın, ABD-İsrail saldırganlığı karşısında nükleer bir güç olmaya doğru yönelmesi, bölgeyi nükleer bir felakete hazırlayan adımları hızlandırıyor. İsrail; ABD'nin diplomatik, ekonomik ve teknolojik desteği ile tahkim ettiği muazzam savaş makinesini Filistin ve Lübnan halkları üzerine yöneltmek için her an tetikte bekliyor. Bir yandan da Filistin topraklarındaki yerleşim programlarını hızlandırarak bu toprakların sömürgeleştirilmesi sürecini tamamlamak istiyor.

Öte yandan önce Tunus’ta, ardından Mısır ve Libya’da şimdi de Suriye’de yaşanan büyük alt üst oluş bölgemizde tarihsel bir dönemece işaret ediyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı’nın, Ortadoğu’da sözüm ona “istikrarı sağlamak” için dayatıp desteklediği rejimler kitlesel bir halk muhalefetiyle bir bir devriliyor. Sonunda Ortadoğu halkları, kendilerine dayatılan statükoya isyan ediyor ve gerçek bir demokratikleşme için mücadele ediyor. Devrilen diktatörlük rejimleri tek örgütlü güç olan din temelli örgütlenmeler Ortadoğu haklarına bir alternatif gelecek sunma iddiasında, ancak eski rejimlerin yerine gelen yenilerinin sınırları ortaya çıktıkça ve antidemokratik yönelişlere girdikçe halk yine sokaklara dökülüyor.  Bu tarihsel dönemeçte Ortadoğu halkları artık içinde yaşadıkları toplumu dönüştürebilecekleri ve kendi gelecekleri konusunda söz sahibi olabilecekleri konusunda daha fazla özgüven hissediyorlar. Cin bir kere şişeden çıktı ve artık geri koymak mümkün değil.

Ortadoğu’da bunlar yaşanırken Batı’da uzun süredir içinde bulunduğumuz bir kriz dönemini yaşıyoruz. Refah devletinden geri adım atan Avrupa devletleri ve küresel sermaye, kemer sıkma politikalarıyla yüzyıllardır sürmekte olan emek mücadelelerin kazanımlarını işçilerden geri almaya çalışıyor. Eğitim ve sağlık harcamaları kısılıyor, çalışma koşulları sürekli olarak daha güvencesiz ve kırılgan bir hâle getiriliyor. Ünlü düşünür Slavoj Zizek içine girdiğimiz bu dönemi ekonomik olağanüstü hâlin sürekli bir yaşam biçimi hâline geldiği ve sıradanlaştığı bir evre olarak tanımlıyor. Çalışanlarsa dünyanın dört bir yanında emeklilik yaşının yükseltilmesine, sosyal sigortaların kaldırılmasına tepki gösteriyorlar. Bir taraftan kemer sıkma politikaları, neoliberal şiddet, yoksullaşan hayatlar ve göçmenlere karşı artan ırkçılık; öte yandan büyük grevler, emek hareketi ve yükselen toplumsal muhalefet içine girdiğimiz yeni dönemin temel mücadele eksenleri olarak ön plana çıkıyor.

Dünya sayfasında Ortadoğu'daki sorunların tarihsel arka planı hakkında bilgi edinilebilecek metinlere, ABD'nin Ortadoğu politikalarına ilişkin yorumlara, bölgemizde ve dünyada yaşanan dönüşümleri anlamaya ve yorumlamaya çalışan söyleşi, yazı ve çevirilere yer vermeye çalışacağız. Bu sayfada yer alan yazılar iki temel  dosya altında toplanıyor: Arap Devrimi ve Küresel Kriz dosyaları.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/hakkinda-1

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.