Ülke


AKPli Yıllar

BGST Toplumsal Araştırmalar Birimi Temmuz 2015'den beri Yakın Türkiye Tarihi üzerine okuma-tartışma çalışmaları yapıyor. Bu çalışmanın amacı AKP iktidarları döneminde Türkiye'nin geçirdiği büyük dönüşümleri ve yarılmaları kavramaya çalışmaktır. Bu çalışma ile hem eğitim, toplumsal cinsiyet, çevre, ekonomi ve kalkınma gibi Toplumsal Araştırmalar Birimi'nin ilgi alanına giren çalışma alanlarında Türkiye'nin yakın tarihine ilişkin eleştirel bir bakış açısı geliştirip toplumsal aydınlanmaya hizmet etmeyi, hem de BGST içinde yürütülen sanatsal üretimin dayanabileceği dramaturjik bir arkaplan sunmayı hedefliyoruz.

› Detaylı bilgi

Forumlar kendini değerlendiriyor

Bu dosyada Park Gazetesi (www.parkgazetesi.com) tarafından park forumlarına katılanlarla yapılan bir dizi söyleşiye ve forumları takip edenlerin içeriden gözlemlerine dayanan yazılara yer veriyoruz. Gezi direnişinin mirasçısı olan park forumları bir yol ayrımında.Bir yandan kimi forumlar son derece yaratıcı çalışmalar gerçekleştirdi; adeta Gezi’nin küçük birer modelini kendi mahallelerinde oluşturdu, yerele kök saldı. Öte yandan kimi forumlar içine kapandı ve daraldı; hatta sancılı bölünmeler yaşandı. Hal böyleyken, park forumlarının geçmiş ve geleceğini tartışmanın acil bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla, çeşitli forum katılımcılarından, Gezi’nin dağıtılmasından bugüne forumlarının geçirdiği süreci değerlendirmelerini istedik.Elbette, ifade edilen görüşler konuşan bireyleri ve söyleşiyi kaleme alan yazarları bağlıyor sadece; bir bütün olarak forumları değil.

› Detaylı bilgi

Direniş İçin Medya Rehberi

“Biz yıllarca doğuda yaşananları bu medyadan mı takip ettik?” Direniş sırasında sorulan en çarpıcı sorulardan bir tanesi buydu. Kitle medyasının mülkiyet yapısı, iktidar yapılarıyla yakınlığı vs. düşünüldüğünde, objektif bir yayıncılık yapmasını beklemek gerçekçi midir? Bu dosyada, anaakım medyayı anlamaya dönük olarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olan, Noam Chomsky`nin Rızanın İmalatı adlı eseri temel alınarak medya üzerine yazılmış metinleri bulabilirsiniz.

› Detaylı bilgi

Kürt Sorunuyla İlgili Güncel Yorum Yazıları

Bu dosya, ülkemizde Kürt sorunu çerçevesinde yaşanan gelişmelere, olaylara ve sorunun çözümüne dönük güncel yorum yazılarına yer veriyor.

› Detaylı bilgi

Türkiye`nin Ekonomik ve Toplumsal Dinamikleri

Bu dosyada Türkiye`deki ekonomik durum, ekonomik sorunlar ve diğer toplumsal dinamikler üzerine güncel yorum-araştırma yazıları yer alıyor.

› Detaylı bilgi

Demokratikleşme ve İnsan Hakları

Bu dosyada ülkemizdeki demokratikleşme sorunu, bu konuda meydana gelen gelişmeler ve insan haklarıyla ilgili güncel yorum yazıları bulunuyor.

› Detaylı bilgi

İfade Özgürlüğü

Bu dosyada ifade özgürlüyle ilgili güncel gelişmeler, ihlaller ve ifade özgürlüğü mücadelesiyle ilgili yorum yazıları yer alıyor.

› Detaylı bilgi

E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.