Ülke

Forumlar kendini değerlendiriyor

Bu dosyada Park Gazetesi (www.parkgazetesi.com) tarafından park forumlarına katılanlarla yapılan bir dizi söyleşiye ve forumları takip edenlerin içeriden gözlemlerine dayanan yazılara yer veriyoruz. Gezi direnişinin mirasçısı olan park forumları bir yol ayrımında.Bir yandan kimi forumlar son derece yaratıcı çalışmalar gerçekleştirdi; adeta Gezi’nin küçük birer modelini kendi mahallelerinde oluşturdu, yerele kök saldı. Öte yandan kimi forumlar içine kapandı ve daraldı; hatta sancılı bölünmeler yaşandı. Hal böyleyken, park forumlarının geçmiş ve geleceğini tartışmanın acil bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla, çeşitli forum katılımcılarından, Gezi’nin dağıtılmasından bugüne forumlarının geçirdiği süreci değerlendirmelerini istedik.Elbette, ifade edilen görüşler konuşan bireyleri ve söyleşiyi kaleme alan yazarları bağlıyor sadece; bir bütün olarak forumları değil.


Tamer Doğan - 
13.12.2013
Yoğurtçu Parkı Forumu, bilindiği gibi İstanbul’un en kritik forumlarından. Park Gazetesi olarak bütün etkinliklerini yakından takip ettiğimiz bu forumun gelişimine dair, daha önce de Caferağa Dayanışması’ndan Deniz Polat’la kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirmiştik.
Acıbadem Dayanışması - 
13.12.2013
Aşağıda sizlerle paylaştığımız söyleşide, Acıbadem Dayanışması’ndan arkadaşlarımız mücadeleyi nasıl yürüttüklerini ve yaşadıkları olumlu olumsuz süreçleri anlatıyorlar. Bunun yanı sıra, Gezi direnişinin nasıl bir değişime katkı sağladığına dair düşüncelerini bizimle paylaşıyorlar.
Taylan Doğan - 
11.12.2013
Benim de katkıda bulunduğum Park Gazetesi (www.parkgazetesi.com) “Forumlar Kendini Değerlendiriyor” adlı bir dosya çalışması yürütüyor. [1]Gezi Direnişi’nden sonra parklara geçen seküler direniş hareketi buralardaki forumlarda bir özörgütlenme deneyi yaşadı. Kendimi İstanbul’la sınırlayarak konuşacak olursam, bana göre forumlar deneyimi genel anlamda başarısız oldu.
Deniz Polat - 
26.11.2013
Direniş Hareketi parklara yöneldiğinde İstanbul’un Beşiktaş/Abbasağa ile birlikte en büyük forumu Kadıköy/Yoğurtçu’ydu. Foruma ilk başlarda 5 bin civarında kişinin katıldığı söyleniyor. Bugün Yoğurtçu Forumu 50-60 kişi arasında katılımla toplanmaya devam ediyor. Katılımın zayıflamasının doğal diyebileceğimiz nedenleri var: Zaman geçtikçe ve toplumsal hareketlilik azalınca katılım doğal olarak düşebiliyor.
19.11.2013
Tatavla Dayanışması İstanbul’daki en başarılı forum örneklerinden biri. Bazı parkların sancılarla bölündüğü, hiç toplanamadığı, ya da ‘siyasetler toplantısı’na indirgendiği bir süreçten geçiyoruz. Ama Yeldeğirmeni, Tatavla, Etiler gibi birçok forum somut yerel çalışma ve eylemleri hayata geçirerek, hem mahalleleriyle yoğun bağlantılar kuruyor, hem de çoğulcu yapılarını koruyarak birlikte yürümeyi öğreniyor.
Taylan Doğan - 
08.11.2013
Bana göre başından itibaren gözlenen, fakat bir türlü aşılamayan bir “format” ve “ruh hali” Abbasağa Forumu’nun tıkanmasında belirleyici etkenlerin başında geldi. Forum, öncelikle “ana-forum” dediğimiz bir düzenle başladı ve park forumunun işleyişinde hep “ana-forum” merkezde oldu.Ana-forum, katılımcıların büyük bir amfi tiyatroda basamaklara oturması, bir moderatörün olması, belirli bir gündem saptanması ve konuşmak isteyenlerin sıra numarasıyla söz almasıdır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.