Dans

Fiziksel Aksiyondan Dansa (Newroz-Nevruz)(2004-2005)

Bu yazı Ağustos 2004-Mart 2005 arasında BGST Dansçıları tarafından yürütülen Newroz (Yeni Gün) Atölye Çalışması ile Fiziksel Aksiyon Eğitim çalışmalarının süreç, yöntem ve sonuçlarını aktarmak üzere kaleme alındı.


Newroz-Nevruz Aktarım Çalışmaları

BGST Dansçıları'nın Ekim 2004 ve Mart 2005 tarihleri arasında yürüttüğü Newroz Fiziksel Aksiyon Atölyesi Çalışması'nda okuma araştırma çalışmalarına da yer verildi. Bu çalışma döneminde tüm katılımcıların geniş bir zamana yayılan ve esnek koşullar içerisinde bir okuma-aktarım başlığı üstlenerek araştırdıkları konuları, kısa aktarımlarla grupla paylaşmaları bir yöntem olarak benimsendi.

Yapılan okuma-araştırma çalışmalarında asıl olarak farklı coğrafya, farklı tarihsel dönemler ve farklı toplulukların bahar bayramları - bahar bayramı adetleri araştırıldı. Bu çalışmaların temel amacı genelde bahar bayramlarının, özelde ise Newroz'un çok kültürlü karakterini araştırmak ve aynı zamanda sahne-üstü çalışmalarıyla belirli şekillerde etkileşecek bir bilgi altyapısı oluşturmaktı. Okuma-araştırma çalışmalarında karşılaşılan kültürel ortaklıklar Newroz'un, farklı kültürlere, farklı dinlere ve/veya farklı etnik kökenlere sahip halkların kardeşliğinin gösteren kültürel bir öğe olduğunu göstermektedir. Mevsim döngüleri eşliğinde yapılan bayramlar, tüm çeşitliliği ve farklılıklarıyla birlikte, insanlığın ortak kültürünü oluşturan ana unsurlardan biri olarak değerlendirilebilir.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/fiziksel-aksiyondan-dansa-newroz-nevruz2004-2005/newroz-nevruz-aktarim-cali-malari

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.