Yayınlar

Etiketler

Feminist Tarihin Peşinde

Feminist Tarihin Peşinde Joan W. Scott’un son yirmi beş yıl içinde toplummsal cinsiyet, feminist tarihyazımı, farklılık ve deneyim gibi konular bağlamında tartıştığı kavramları ve kuramları içeren bazı önemli makalelerinden oluşuyor. Yazar, kuramla siyaset arasındaki gerilimli fakat üretken ilişkiyi ustalıkla irdelerken, bu ilişkinin kendi hayatındaki yansımalarını da samimi bir dille paylaşıyor. Judith Butler’ın “zekası ve tutkusuyla zamanımızın en etkileyici feminist tarihçisi” olarak tasvir ettiği Joan W. Scott, Feminist Tarihin Peşinde’de kendi deneyimiyle “kurtarılmış bir gelecek için sabit bir plan” sunmak yerine eleştirel düşüncenin özgürleştirici gücünün altını çiziyor.

Elinizdeki bu derleme kitap ilk defa Türkçe olarak yayımlanmaktadır. Yazar Joan W. Scott ve derleyenler Fahriye Dinçer, Özlem Aslan tarafından seçilen makaleler, feminist tarih alanında önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. Bu kitap, başta Kadın Araştırmaları ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları olmak üzere, özelde tarih disiplini ve genelde tüm sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yürüten herkes için oldukça önemli bir kaynak eser niteliğindedir. 


07.03.2013
Joan W. Scott’un çığır açan çalışmaları tarihsel veri, tarihsel deneyim ve tarih yazımında anlatının rolü gibi meseleler de dahil olmak üzere geleneksel tarihçiliğin temellerine meydan okumuştur. Çalışmaları genel olarak tarih disiplini bağlamında farklılık sorunsalı ve bu kavramın toplumsal ve siyasal hayatta kullanılma, ifade edilme, uygulanma, meşrulaştırılma ve dönüşüm biçimleri üzerine odaklanmıştır.
07.03.2013
Edward Said’in Joan W. Scott’u “zamanımızın suya sabuna dokunan örnek kamusal aydını” olarak nitelendirmesi hiç de şaşırtıcı değil. Scott zekası ve tutkusuyla zamanımızın en etkileyici feminist tarihçisi.Toplumsal cinsiyetin tarihin herhangi bir sınıfsal analizinde nasıl bir işlev gördüğünü göstermenin yanı sıra, deneyim, tarih, iktidar, cinsellik ve sekülarizm üzerine de eleştirel bir söylemin önünü açtı. -Judith Butler
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.