Ekoloji

Enerji


Sayfa:
Ümit Şahin - 
03.06.2014
Soma katliamının görünür nedeni taşeron sistemi ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması olabilir. Peki Türkiye neden bu çağdışı sisteme mahkum edildi? Bunun cevabı Türkiye’nin bilerek düşürüldüğü kömür tuzağıdır.
Adnan Çobanoğlu - 
12.02.2013
Ülkemizde son günlerdeki enerji tartışmalarının gündemine İngiltere kökenli uluslararası petrol şirketi olan Shell ve ABD kökenli uluslararası petrol şirketi olan Exxon Mobil’le yapılan anlaşmalar oturdu. Hızlı bir şekilde kaya gazı ve kaya petrolü üretimine başlanacağı, Trakya, Konya, Ereğli, Niğde ve Diyarbakır havzasının “şist petrolü” veya bir başka deyişle “kaya petrolü” bakımından zengin olduğu, Shell’in...
Bill McKibben - 
30.11.2012
Kaya gazı çıkarma gerçekten önemli. Bilim insanlarının güvenle yakabileceğimizi söylediğinden çok daha fazla karbon temelli enerji kaynağı zaten varken, bir de bu yenisi çıktı. Bunu bile bile daha fazlasını bulmak için gidip kayaları parçalamanın hiçbir anlamı yok. Doğal gaz, üretim sürecinde sızan metan nedeniyle büyük bir tehlike. Metan, molekül başına düşen etki miktarına baktığımızda, o çok endişe ettiğimiz karbondioksitten 23 kat daha etkili bir sera gazı.
Nuri Ersoy - 
11.12.2011
Mersin Her şeyden önce neden buraya, Mersin’e BDP Siyaset Akademisi’nde ders vermeye geldiğimi açıklamama izin verin. Buradayım çünkü, Büşra Ersanlı’nın BDP Siyaset Akademisi’nde ders verdiği için tutuklanmasını ve medyada hakkında bir karalama kampanyası başlatılmasını akademik ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak görüyorum.
Ali K. Saysel - 
03.05.2011
Türkiye’nin dört bir yanında derelerimiz, yaşadığımız coğrafyanın kılcal damarları, yoğun bir kuşatma altında. Doğu Karadaniz’de Senoz, Loç, İkizdere, Fırtına, Macahel, Murgul, Çoruh vadileri; Antalya’da Alakır hakkında en fazla duyduğumuz havzalar. Munzur Vadisi, Hakkari’de Zap Suyu ve Irak sınırında inşa edilen çok sayıdaki güvenlik barajı (sulama veya enerji hedefi gütmeyen hidrolik barikatlar) bu gelişmelerin Fırat’ın doğusundaki yüzü.
Ali K. Saysel - 
19.05.2010
Hükümetin 13 Mayıs 2010 tarihinde Rusya ile yaptığı, içinde Mersin, Akkuyu’da 4800 MW kurulu gücünde bir nükleer güç santrali kurulmasını da içeren uluslararası anlaşma, Türkiye’nin enerji politikalarıyla ilgili önemli soru işaretlerini yeniden gündeme getirdi.
Ali K. Saysel - 
23.02.2010
Ilısu Barajı’nın inşasında Türkiye’nin ısrarcı olduğunu biliyoruz. Bu barajın illa ki yapılacağını ilan etmek maalesef Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’ya düştü. Çünkü, Türkiye’deki hemen her türlü hidroelektrik veya sulama projesinde olduğu gibi, Ilısu Barajı’nda da projeyi ısmarlayan, müteahhitlere lisans temin eden kurum Devlet Su İşleri, şimdi Çevre Bakanlığı’na bağlı. Aslında bu durum DSİ gibi muhtemel çevresel, toplumsal etkileri son derece yüksek inşaat çalışmalarına imza atan bir kurum ile bu tip faaliyetleri denetlemesi, sınırlandırması gereken Çevre Bakanlığı bürokrasisini fazlasıyla iç içe geçirerek ikincisini iyice işlevsizleştiriyor.
Nicole Colson - 
09.09.2008
Rolling Stone dergisi, “etanol çılgınlığının kralı” olduğunu iddia ettiği Iowa Senatörü Chuck Grassley’den şöyle bir alıntı yapıyor “Etanol ile ilgili her şey iyi, iyi, iyidir.” Ancak biraz kurcalamaya başladığınızda, etanol artık o kadar da “iyi, iyi, iy
Ali K. Saysel - 
19.05.2008
Nükleeri iklim değişimi çözüm paketinin içine yerleştiren zihniyet, ihtiyaç duyulan salım indirimleri hakkında karar vericiler ve yurttaşlar arasında çok yaygın olan hatalı bir anlayıştan besleniyor. Bu hatalı anlayışa göre zannediliyor ki, karbon salımlarının artış hızının aşamalı bir şekilde azaltılması ve ardından bugünkü seviyenin üzerinde bir dengeye kavuşturulması iklim değişimi ile mücadelede yeterli olacak.
Ali K. Saysel - 
12.05.2008
Günümüzde nükleer enerji seçeneğini savunmak için kullanılan en popüler argümanlardan birisi, bu enerji türünün iklim değişimine neden olan karbon salımlarının yok denecek kadar az olduğu. Bu nedenle nükleer, karbon salım yoğunluğu yüksek olan fosil yakıt tabanlı termik enerji santrallerine karşı güçlü bir alternatif olarak sunuluyor.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.