Ekoloji

Ekolojik Vizyon


Sayfa:
Ekoloji Kolektifi - 
28.03.2015
Farklı coğrafyalarda farklı şekillerde dile getirilen ve ekonomik refaha indirgenemeyecek “iyi yaşam” olgusunun bir politikalar bütünü olarak, topluma barış, eşitlik, adalet, dayanışma, karşılıklı yardımlaşma, güven, sağlık, huzur getirebileceğini ve böylelikle doğayı, şehirleri ve geleceğini yeniden kazanabileceğini düşünüyoruz.
Ali K. Saysel - 
21.03.2015
Küçülme, yalnızca Küresel Kuzey’deki aşırı kalkınmış ülkelere uygulanabilir olduğu için eleştiriliyor; fakat kuzeyde küçülme, güneyin bilinen büyüme yörüngesini takip edebilmesi için değil, farklı toplumların “iyi yaşam” olarak tanımladıkları şeye ulaşmak üzere kendi yörüngelerini takip edebilmeleri için savunuluyor.
Ali K. Saysel - 
27.11.2013
Müştereklerin savunulması, geri kazanılması, yaratılması ve yaşatılması, artan neo-liberal baskıya karşı durabilmek ve insanların rızkını, doğayı ve gelecek kuşakları koruyabilmek için bir ihtiyaç. Gidişatı tersine çevirebilmek, bu mücadelede ciddi kazanımlar elde edebilmek, gerçek bir değişim yaratabilmek için azımsanmayacak bir nüfusun, milyonların bu mücadeleye katılması gerekiyor.
Sinan Erensü - 
10.06.2013
Gezi Parkı Direnişinin ilk günlerinden itibaren Taksim’den yükselen eylem ve itiraz biçimi dünyanın başka coğrafyalarında yakın tarihlerde gerçekleşen ayaklanma ve gösterilerle karşılaştırıldı. Taksim ile Tahrir arasında paralellikler kuruldu; Gezi İşgali, Wall Streeti İşgal Et (Occupy Wall Street - OWS) hareketine benzetildi...
Ali K. Saysel - 
08.06.2013
Çevreci öncüllerin çok çeşitli muhalif hareketlere sirayet etmesinin anlaşılır bir nedeni var: Şimdi, bundan on yıl öncesinden farklı olarak, tahripkâr ekonomik büyümenin doğanın sınırlarını zorladığı, doğal varlıkları tüketip bitirdiği ve onarılmaz şekilde kirlettiği bir çağda yaşıyoruz. Son kalan ormanlar, dereler, göller, kıyılar, parklar, mahalleler... Bunlar artık göz bebeğimiz.
Robin Hahnel - 
25.11.2012
Sanırım artık katılımcı bir ekonomide çevrenin nasıl korunacağı hakkında çevrecilere verilebilecek bazı somut yanıtlarımız var. Fakat bu yanıtlar onlara henüz yeni ulaşıyor. Şimdi, çevre aktivistleri ve akademisyenler, katılımcı bir ekonominin çevresel meseleleri nasıl ele alacağı hakkındaki önerilerimize nasıl yaklaşacaklar, bilmeyi çok arzu ediyorum.
Noam Chomsky - 
09.09.2012
Son olaylar o denli tehdit edici bir yörünge izliyor ki vatandaşlık ve insan haklarının tesisindeki en büyük olaylardan biri olan ve 1225’te Kral John’a kabul ettirilen, İngilizlerin özgürlük belgesi Manga Carta’nın yayımlanmasının bininci yıldönümüne kadar dünyaya gelecek birkaç nesil sonrasına bakmak değerli bir çaba olabilir.
George Monbiot - 
24.07.2012
Bundan böyle eylemlilik, tabii eğer eylemlilik olacaksa, çoğunlukla başka yerlerde görülecek. Yeryüzü Gezegeni’ne karşı kayıtsız kalmayan hükümetler ya tek başlarına veya fikirbirliği içerisinde oldukları diğer milletlerle birlikte çalışmak zorunda kalacaklar.
Ahmet Atıl Aşıcı - 
25.06.2012
Yeşil Ekonomi krizin ardından iktisadi sisteme alternatif olarak önerilen bir iktisadi sistem. Peki nereden çıktı bu ihtiyaç? İçinde yaşadığımız sistem nerede yanlış yapıyor? Birçok farklı iktisadi sistem önerisi (Marksist iktisat, feminist iktisat gibi) bulunsa da iktisadın ana amacını insan refahının artırılması olarak niteleyebiliriz.
Ali K. Saysel - 
25.04.2012
Katılımcı bir ekonomik model olarak kendi iç meselelerini çözümleyebildiği ölçüde yakın gelecekte BÜKOOP’un, katılımcı planlama ve katılımcı sertifikasyon alanında çok daha etkin olabileceğini, düzenleyeceği seminer, toplantı, gezi vb. etkinlikler aracılığıyla bu söylemin taşıyıcısı olabileceğini düşünüyorum.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.