Ekoloji

Ekoloji/ Hakkında
Ekoloji Hakkında

Doğal kaynakların baş döndürücü tükeniş hızı insanlığı ekolojik bir krizin eşiğine getirmiş durumda. Atmosfer sera gazı içeriği bu yüzyılın ortalarında endüstri çağı öncesine göre iki kat daha yüksek olacak ve aşırı iklim olaylarını tetikleyecek. Yüzyıl ortalarında, bugün yaşayan canlı türlerinin belki yarısı yok olacak. Ormanlar, kıyı şeritleri ve tarım alanları gibi değerli ekosistemlerin tahrip edilmesi sonucunda yaşam destek sistemlerimiz zayıflayacak. Doğaya yabancı sentetik kimyasalların ve insan kaynaklı radyasyonun sağlığımız üzerindeki artan zararlı etkilerine maruz kalmaya devam edeceğiz. 

Ekonomik büyümenin ve üretim-tüketim artışının arzulanır olduğu bir dünyada bu sorunlarla nasıl başa çıkılabilir? Zengin-yoksul eşitsizliğinin, küresel politik-ekonomik rekabetin egemen olduğu bir dünyada ekosistemi acımasızca tüketen üretim ve teknolojilere dur diyebilir miyiz? Bölgesel ve yerel ölçekte, çevreyi tahrip eden, insan sağlığını tehdit eden uygulamalara ve teknolojilere karşı nasıl mücadele edebiliriz? 

Ekoloji başlığı altında küresel ve yerel çevre sorunlarını, bilimdeki yeni gelişmeleri, ekolojik aktivizmin gündemlerini tartışıyoruz.
› Yazdırılabilir Versiyon
› Orijinal Versiyon: http://www.bgst.org/tr/ekoloji-hakkinda

Paylaş:
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.