Toplumsal Cinsiyet

Ekofeminizm

Bu dosyada, iklim değişikliğinden tarım politikalarına, su hakkından doğal afetlere gezegendeki canlı yaşamı ilgilendiren pek çok konuda farklı zaman ve coğrafyalardan yazarların kaleme aldığı yaşam hakkından ve mücadeleden yana yazıları bulabilirsiniz.


Sayfa:
Songül Tuncalı - 
10.01.2011
Karadeniz’de yürütülen HES karşıtı mücadelenin önde gelen eylemcilerinden olan kadınlar 9 Ocak 2011 Pazar günü Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Konferans Salonu'nda Karadeniz İsyandadır Platformu tarafından düzenlenen “Su ve Kadın” başlıklı etkinlikte buluştular.
Maude Barlow - 
02.06.2008
İklim değişiminin ve dünya çapında kıtlığın ortaya çıkmaya başladığı şu günlerde, insanlar su için kavga mı edecekler yoksa suyu korumak için bir araya mı gelecekler? Küresel su adaleti hareketi, evrensel bir hak olan herkesin temiz suya erişimini teminat altına almak için uluslararası hukukta değişiklik talep ediyor.
Vandana Shiva - 
08.05.2007
Nandigram gibi örnekler ulus ötesi şirketlerin hâkimiyetindeki küreselleşmenin şiddetinden ve hırsından korunmak ve onlara karşı kendimizi savunmak amacıyla ihtiyaç duyduğumuz Toprak Demokrasisinin unsurlarıdır.
Meltem Aravi - 
13.02.2007
Bütün araştırmalar küresel ısınmadan en çok Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinin zarar göreceğini söylüyor. Türkiye de ne yazık ki bu ülkeler arasında başta geliyor.

Maggie Ronayne - 
01.07.2006
Amerika Birleşik Devletleri önderliğinde dünyaya karşı yürütülen savaşta yalnız küreselleşme ve askeri yöntemler değil, kalkınma projeleri de araçsallaştırılıyor. Bu kârlı projeler çok sayıda insanı yerinden ederken, kültürel ve çevresel anlamda yıkıcı etkileri de beraberinde getiriyor.
Vandana Shiva - 
03.11.2005
Dünya Bankası’nın dünya görüşü, suyu “ekonomi”ye indirgeyerek ve daha ötesinde su ekonomisini “piyasa ekonomisine” indirgeyerek suyun özelleştirilmesini ve metalaştırılmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu dünya görüşünde “su ekolojisi”, “su kültürü” ve “su demokrasisi” yoktur.
Vandana Shiva - 
13.04.2005
Hindistan Hükümeti, tsunaminin gerçekleştiği gün olan 26 Aralık’ta bir Patent Yasası çıkardı. Yasa, bağımsızlıktan bu yana dikkatle ve demokratik yollarla oluşturduğumuz gıda ve sağlık güvenliği sistemini, tohumlar ve ilaçlar için patent tekelleri yaratarak yıkmakla tehdit ettiği için bu yasayı tsunami yasası olarak adlandırıyoruz.
Vandana Shiva - 
23.01.2005
2004 yılı yerini 2005’e bırakırken, Hint Okyanusu’nda doğanın hışmı, dünyanın dört bir yanındaki insanların zihnine ve kalbine doldu. İlk yanıtımız elbette, milyonların hissettiği acı olmalı; ama tsunaminin bize verdiği uzun vadeli dersler de var. Gaya’ya kulak vermeliyiz.
Rebecca Solnit, Tom Dispatch - 
03.01.2005
Susan Sontag’ın ölüm haberi salı sabahı bir radyonun haber programının açılışında tek cümle halinde geçti ve daha sonra program Noel’in ertesi gününden itibaren gündeme düşen ana haberi verdi: Tsunami ve onbinlerce olup artmaya da devam edecek olan ölü sayısı. Bu iki ölüm olayını birbiriyle tartmak bir garipti.
Vandana Shiva - 
14.12.2004
Su demokrasisi suyu korumak için bir zorunluluktur. Halkın işbirliği olmazsa su israfı büyüyecek ve yükselen su tarifeleri milyonlarca para harcayabilenler için israfın tescillenmesi olacaktır.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.