Düşünce

Düşünce / Temel Metinler
Taylan Doğan - 
05.04.2007
BGST üyeleri, Michael Albert'ın Düşünce Düşleri: 21. Yüzyıl için Radikal Teori (BGST Yayınları, çev. Aylin Onacak, 2006) adlı kitabından hareketle kaleme alınan aşağıdaki özet metin çerçevesinde, mevcut sistem-karşıtı hareketleri de kapsayan, ama onları aşan daha genel bir radikal teorinin temel özelliklerini tartışıyor.
Michael Albert - 
11.09.2004
Bence kapitalizm sadece bir çeşit hırsızlık değil. Kapitalizmin insan onurunun, insanların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olma hakkının inkarı; büyük servet eşitsizliklerini, savaşı ve şiddeti üreten bir egemenlik biçimi olduğunu düşünüyorum.
Michael Albert - 
03.07.2000
1960’ların sonlarına doğru, Marksizm Sol’un ideolojik dizginlerini eline almıştı. Sol düşünce, ekonomiyi birincil konuma yükseltti. Sınıf, başlıca önemli mesele haline geldi. Emperyalizm, hakim konumdaki düşmana dönüştü.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.