Düşünce

Düşünce Gündemi
Sayfa:
Nuri Ersoy - 
21.01.2017
Russell’ın kitaplarında dile getirdiği fikirler insana hiç de yüz yıl öncesine aitmiş gibi görünmüyor. İnsanın şöyle düşünesi geliyor: Bu kitaplar sanki tam da şu anda hepimizi kuşatan sorunları dikkate alarak yazılmışlar.
Ali K. Saysel - 
18.05.2016
Russell dünyevi yaşamı ve insanın yeryüzündeki esenliğini önceleyen bir iyi yaşam tasavvurundan hareket eder ve bununla tutarlı bir ahlak önerir. Bu tasavvur, insan ve doğaya dair, bilimsel gelişmelerin ilham verdiği değerlendirmelerden, aynı zamanda Russell’ın kısaca “sevgi” olarak adlandırmayı tercih ettiği, empati ve iyilikseverlik duygusundan beslenir.
Nuri Ersoy - 
01.02.2016
BGST Yayınları son bir ayda Bertrand Russell’ın iki önemli kitabını yayımladı: “Özgürlük Yolu: Sosyalizm, Anarşizm, Sendikalizm” ve “Toplumsal Yeniden İnşanın İlkeleri”. B. Russell, Türkiyeli okurlar tarafından farklı alanlardaki çalışmalarıyla tanınır. Öncelikle o bir filozof ve bilim insanıdır: Matematiği mantıksal bir temelde inşa etmeye girişmiştir, analitik felsefenin kurucuları arasındadır ve mantıksal atomculuğa dayalı bir dil felsefesi geliştirmiştir.
Howard Zinn - 
04.06.2015
Adalet, özgürlük ve esenliği (artık tüm dünyanın inandığı bu değerleri) güvence altına almak için görev, iktidarın dışındaki yurttaşlara düşüyor ve bunu oy sandığı nezaketinin ötesine geçip devletle sürekli mücadele ederek, devrimi şiddete başvurmadan yükselterek başarabilirler.
Taylan Doğan - 
11.01.2015
Her şey, ünlü İngiliz sömürgeci Kaptan James Cook’un 1799 başlarında Hawai Adaları’na gelişiyle başlar. Resolution ve Discovery adlı gemilerle Hawai’ye ulaşan İngilizler sömürgeci amaçlar peşindedir. Fakat beklenmedik bir gelişme olur. Tam o sırada Hawaililer, Makahiki Bayramı’nı kutlamakla meşguldür.
Nuri Ersoy - 
04.12.2014
Chomsky'nin BGST yayınları tarafından yayınlanan "Demokrasi ve Eğitim" kitabında temel sorunsalı Plato'nun problemi ve Orwell'in problemi olarak adlandırdığı iki problem üzerinden eğitim ile ilgili meseleleri tartışmaktır. Platon'un problemi şudur: "Bu kadar az delil olduğu halde nasıl bu kadar çok biliyoruz." Bu problem aslında en açık olarak insanın dil yetisi ve diğer bilişsel yetilerine ilişkin gözlemler sonucu ortaya konmuş bir problemdir.
Michael Albert - 
04.12.2014
Eğitim hakkında düşünmek iki geniş referans çerçevesi gerektirir; ki bu da sırasıyla iki araştırma yaklaşımına yol açar. Eğitimin bir kısmı bireye has ve ona yöneliktir. Öğrenciden başlayarak eğitim hakkında düşündüğümüzde, bilgi ve beceriler iletme ile öğrencide yeteneklerin geliştirilmesini inceleriz. Fakat eğitim bir kısmı da bağlamsal ve toplumsaldır. Toplumdan hareket ederek eğitim hakkında düşünmeye başladığımızda, toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak bilgi ve beceri iletimi ile yeteneklerin geliştirilmesi sürecini inceleriz.
Noam Chomsky - 
04.12.2014
Bana önerilen ve benim de konuşmayı memnuniyetle kabul ettiğim başlık “Demokrasi ve Eğitim”dir. Demokrasi ve eğitim ifadesi geçen yüzyılın seçkin düşünürlerinden birinin hayatı, eserleri ve düşüncelerini akla getiriyor hemen: hayatının ve düşüncelerinin büyük bölümünü bu meseleler dizisine adamış olan John Dewey’i. Sanırım burada ona özel bir ilgim olduğunu itiraf etmem gerekiyor.
Michael Albert - 
01.07.2013
Kimi öngörülemez damlalar yeterli sayıda insanın eyleme geçmesine ve onlarla beraber diğer pek çok insanın da eyleme geçmesine yol açar. Bir gecede olan bitenin daha farkında, daha bilinçli ve daha ahlaklı olmayız. Fakat bir gecede daha umutlu oluruz. İnsanlar bir anda karamsarlıktan sıyrılıp coşkulu olabilirler. Umutlu olanlar itirazlarıyla caddeleri doldururlar. Belirli bir eşik aşıldığında...
Mehmet Polatel - 
16.05.2010
ABD Temsilciler Meclisi’nin, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına dair yasa tasarısını kabul etmesi ve hemen ardından İsveç Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanıması, Türkiye’de geniş yankı buldu. Bazı ‘sol kesimler’ ve inkâr söyleminin yürütücüleri, emperyalistlerin/Batı’nın, 1915 meselesini, Türkiye’yi sıkıştırmak için gündeme getirdiğini iddia ederek, soykırım tasarılarının kabul edilmesini ‘ulusal kaygılar’la eleştirdiler.
E-bülten

BGST Aylık Bülten'e abone olmak için isim ve e-posta adresinizi bırakınız.

Tomtom Mahallesi, Kaymakam Reşat Bey Sok. 9/1 Beyoğlu - İstanbul / 0212 251 19 21

iletisim@bgst.org

BGST web sitesinde yayımlanan yazılar/çeviriler BGST sitesindeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının/çevireninin adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazı ve çevirilerin basılı ortamda kullanımı için yazar/çevirenin izni gereklidir.